Miután az Európai Parlament jogi bizottságán a múlt héten nem ment át Trócsányi László magyar biztos jelöltsége, a bizottság hétfőn visszatért az ő személyét érintő legfontosabb kérdésre.
"Ursula von der Leyen a legkeményebb bírálatot kapta meg a bizottságtól Trócsányi Lászlóról, ezért új jelöltet kell kérnie, nincs más választása, és ugyanígy járt a román jelölt is. Ha továbblépett volna a magyar biztosjelölt jelölési folyamata, azzal később az egész bizottság megválasztását blokkolhatták volna" - utalt az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában Gyévai Zoltán, a Bruxinfo főszerkesztője arra, hogy az Európai Parlament egységesen, az Európai Bizottság egészéről szavaz majd a meghallgatások után.
Várhelyi Olivérről
Ursula von der Leyen mindeközben többször is beszélt már a magyar biztost jelölő Orbán Viktorral, aki ezt követően előállt egy másik névvel: Várhelyi Olivér. Ő Magyarország EU mellett működő nagykövetségének vezetője, akiről Gyévai Zoltán elmondta még:
"Karrierje jelentős mértékben kötődik Brüsszelhez,
a 2000-es évektől jogászként dolgozott a városban a magyar állandó képviseleten, később tett egy kitérőt az Európai Bizottságba, ahol osztályvezető volt a belső piaci főigazgatóságon, és szabadalmi kérdésekkel foglalkozott. Aztán visszahívták az állandó képviseletre nagykövetnek. Később az állandó képviselő Berlinbe távozása után ő követte a poszton 2014 és 2019 között, tehát idén amúgy is lejárt volna a megbízatása" - részletezte Gyévai Zoltán, aki szerint Várhelyi Olivér "karrierdiplomata", de Várhelyi ezt a megjelölést nem szereti a jogász háttere miatt.
Várhelyi Olivérnak Gyévai Zoltán szerint "elég erős kifejezésmódja van", ezért is nyerhette el a miniszterelnök bizalmát.
A Trócsányi-ügy részletes magyarázata
Még Trócsányi László ügyéről Deutsch Tamás, a Fidesz európai parlamenti delegációvezetője az InfoRádiónak elmondta, elképesztő precedens született azzal, hogy négy "nettó hazugsággal" gáncsolta el az EP jogi bizottsága a magyar biztosjelöltet.
"Az az állítás, hogy a magyar igazságügy-miniszter miniszteri tevékenysége alatt milliárdos állami megrendeléseket kapott az ügyvédi irodáján keresztül, egyszerűen egy olyan hazugság, aminek a konkrét felelőse is megvan: Jávor Benedeknek hívják"
- fogalmazott Deutsch Tamás.
Szerinte ennek a hazugságnak a "szükséges következményét" a magyar nép jó előre levonta, Jávor Benedek "csak turistajeggyel tud a parlament környékére jönni".
Deutsch Tamás elmagyarázta azt is, hogyan nézett ki valójában Trócsányi László ügyvédi irodájának megbízása a magyar állam által.
"2013-ban kapott egy olyan, hazai és külföldi irodákból álló konzorciumi megbízást a magyar államtól, hogy ellássa a jogi képviseletet Paks 2-ügyben az Európai Bizottsággal szembeni jogi eljárásban. Sikerrel tették. Miután ennek az eljárásnak pozitív eredménnyel vége lett, zöld lámpát kapott Paks 2, ez után az Ausztria szomszédos államként eljárást kezdeményezett az Európai Bizottság ellen, hogy változtassa meg a véleményét. A magyar állam ebben érintett féllé vált, így az ügyvédi konzorcium folytatta a munkát. Bevontak egy új, angol ügyvédi irodát, emiatt viszont a magyar jogszabályok szerint új megbízási szerződést kellett kötni. Ennyi történt, ezt legjobban Jávor Benedek tudja, rá volt csavarodva erre a dologra" - idézte fel Deutsch Tamás.