bruxinfo
Jogállamiság: már többről van szó, mint hogy az EP betette a lábát a résbe
A héten is folytatódtak az egyeztetések a hétéves uniós költségvetésről az Európai Parlament és a Tanács között. A parlament egyre erősebbnek tűnik a tárgyalásokon, így az úgynevezett jogállamisági kritérium része lehet a büdzsének, bár ezt Budapest és Varsó ellenzi.
Az Európai Tanács elnöke gatyába rázná a kaotikus karanténszabályokat
Miközben Belgiumban éjszaka már kijárási tilalmat léptettek életbe, és a nagyszámú esetek miatt már a tesztelések is lassabban mennek, az uniós döntéshozók ezen a héten is újabb ajánlásokkal állnak elő. A Bruxinfo főszerkesztője az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában azt mondta: ezúttal a karanténszabályok kerülhetnek napirendre.
Gyévai Zoltán: több trend is megfigyelhető az uniós jogállamisági jelentésben
A koronavírus-járvány miatt több uniós országban sérültek jogok - állapította meg az Európai Bizottság, amely először adott ki jogállamisági jelentéseket mind a 27 tagállamra vonatkozóan. A Bruxinfo főszerkesztője az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában ismertette és értékelte a dokumentumokat.
Lettország lett a nyertese, hogy „banánhéjra lépett” a ravasz ír
Lettország lett a nyertese az ír biztos felelőtlenségének. Ugyanis, miután Phil Hogan lemondott európai bizottsági posztjáról amiatt, mert nem tartotta be hazája járványügyi szabályait, az általa vitt kereskedelmi portfóliót a balti állam biztosa veszi át. Dublin ezentúl a pénzügyi területet viszi az Európai Bizottságban.
A piros és szürke országok polgárainál lennének utazási tiltások – íme az EB javaslata
Az Európai Bizottság közös kritériumok alapján állapítaná meg a színkódokat, és sorolná be a tényleges fertőzési mutatók szerint a különböző kategóriákba a tagállamokat. A Bruxinfo főszerkesztője az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorának azt mondta: az államok csak a piros és a szürke zónába tartozó tagok polgárainak beutazását korlátozhatnák, minden esetben diszkriminációmentesen.
Brüsszel egységes szabályozást készít a koronavírus miatti intézkedésekre
Nem lesz kötelezettségszegési eljárás, de azonnali egyeztetések kezdődnek Brüsszel és Budapest között a magyar kormány által bevezetett határzár miatt. A Bruxinfo főszerkesztője az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában azt mondta: az Európai Bizottság szerint a magyar kormány nem adott előzetes tájékoztatást erről a lépéséről az illetékes fórumon. Az uniós döntéshozók egységes szabályozást szeretnének a közösségen belül.
Gyévai Zoltán: a magyar elképzeléshez közelíthet az EU új migrációs stratégiája
A zöld megállapodás érvényesítése, a digitalizáció és a geopolitikai mozgástér bővítése lesz az Európai Unió legfontosabb célja a következő években – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Bruxinfo főszerkesztője. A beszélgetés során szó esett – egyebek mellett – a társulás leendő, új migrációs stratégiájáról is, amely inkább a magyar elképzelésekhez igazodhat.
Szakértő: el is bukott meg nem is a közös uniós egészségügy
A jelenleginél szorosabb együttműködés lehet, de a Bruxinfo elemzője az InfoRádióban kizárja az európai egyesült államok létrejöttét. Fóris György szerint ugyanakkor a koronavírus-járvány elhozta a lehetőségét az egészségügyi rendszer összehangolásának.
Szakértő: van még mozgástere az elégedetlenkedő parlamentnek
Csak politikai nyilatkozat az állam- és kormányfők által elfogadott hosszú távú költségvetési tervezetet elutasító európai parlamenti állásfoglalás. Erről év végéig jogi megállapodást kell alkotnia a testületnek – mondta az InfoRádiónak a Bruxinfo főszerkesztője.
Michel-javaslat: Budapesten és Varsóban nem biztos, hogy örülni fognak
Több hónap után a héten újra személyesen találkoznak az uniós állam- és kormányfők Brüsszelben. A találkozón az Európai Tanács elnökének javaslatát vitatják meg a hétéves keretköltségvetésről és az újjáépítési csomagról.
Fóris György: a németek szeretnének mielőbb megszabadulni az uniót megosztó problematikától
Várhatóan szeptemberben mutatja be az Európai Bizottság az unió új menekültügyi és migrációs stratégiáját. A Bruxinfo elemzője az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorának azt mondta: múlt hét kedden az európai belügyminiszterek tartottak videokonferenciát, amelyen a belügyi biztos és a soros elnöki tisztséget ellátó német tárcavezető szinte a magyar kormány évek óta hangoztatott álláspontjával megegyezően beszéltek.
Szakértő: uniós mentőcsomag nélkül sokkal fájdalmasabb lenne
Az unió gazdag államaival, az úgynevezett „fukarokkal” kerültek egy platformra a visegrádi országok az uniós mentőcsomag miatt – mondta az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában a Bruxinfo elemzője. A minapi uniós találkozón a magyar pénzügyminiszter aránytalannak nevezte az európai helyreállítási tervet.
Hatalmas lavinát indíthat az uniós bíróság döntését megkérdőjelező német ítélet
A héten a német alkotmánybíróság pontot tett egy öt éve húzódó per végére. Az ítélet konkrét része komolyan érinti az Európai Uniót, hiszen veszélybe sodort egy óriási uniós mentőcsomagot. A BruxInfo főszerkesztője az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában azt mondta: ez akár az eurózóna összeomlását is hozhatja.
Nagy változást hozhat a járvány az unió életébe
A Bruxinfo elemzője szerint a járvány elvonulása után a közegészségügyi feladatok terén is szorosabb együttműködés lehet az uniós tagállamok között. Fóris György az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorának azt mondta: miután az egészségügy kérdése nemzetállami ügy, ezért nem látni most központi fellépést.
Emberéletekben mérhető az uniós járványügyi hatóság késlekedése
A Bruxinfo főszerkesztője szerint a mostani járvány után felül kell vizsgálni egyes uniós intézmények szerepét is. Gyévai Zoltán az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorának azt mondta: az elmúlt 10 év harcai felőrölték a tagállamok közötti szolidaritást.
Migránshelyzet: az unió könnyen ott találja magát a régi csapdában
Nemcsak a koronavírus-járvány miatt tartja némileg eltérőnek a jelenlegi migrációs fenyegetést az Európai Unió számára a Bruxinfo elemzője. Az Európai Tanács, a Bizottság és a Parlament elnöke együtt tárgyalt a helyzet megoldásáról a görög kormányfővel.
Nem véletlen, hogy a „fukarok” nem lépnek ki az EU-ból, és az üzlet megy tovább
Több mint 30 éve készítenek közös európai költségvetést. A Bruxinfo elemzője szerint ugyan a közép-európai országok jóval több pénzt kapnak Brüsszeltől, mint amennyit befizetnek a közös kasszába, ám azok az államok is jól járnak, amelyek lényegében éltetik a büdzsét.
Uniós költségvetés: erős szövetségesek Magyarország mögött
A britek kilépésével várhatóan minden bennmaradó tagállamnak többet kell befizetnie az uniós büdzsébe, de Magyarország még így is nettó kedvezményezettje lesz a 2021-től hatályos keretköltségvetésnek – mondta az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában a Bruxinfo főszerkesztője. Gyévai Zoltán szerint egyes területeken Budapestnek több szövetségese is van.
Gyévai Zoltán: fontos döntés előtt áll Orbán Viktor
Elképzelhető, hogy a február 20-án kezdődő és szükség esetén több napig tartó rendkívüli EU-csúcson létrejön az egyhangú megállapodás az unió következő, 2021 és 2027 közötti keretköltségvetéséről. A Bruxinfo főszerkesztője az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában azt mondta: lesz jogállamisági kitétel, amit – ha minden igaz – már csak Budapest tart aggályosnak. Vétó esetén azonban még keményebb intézkedéseket helyezett kilátásba Brüsszel.
Brexit: nem ijesztgetésből, de mit is ér majd egy brit diploma?
Megváltozik a Wizz Air tulajdonosi szerkezete, illetve nehezebb lesz elhelyezkedni egy brit diplomával. Egyebek mellett ezek lesznek a következményei Nagy-Britannia uniós kilépésének. A Bruxinfo elemzője az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában azt mondta: a változások azonban csak 2021. január elsejétől lesznek érvényben.