A generatív mesterséges intelligencia komoly hatást gyakorolhat a munkaerőpiacra: sokan tartanak attól, hogy elveszítik állásukat, vagy hogy napi feladataik legértékesebb részeit számítógépes rendszerek használatávál automatizálják – írja a Euronews.
Az MI ugyanakkor nem biztos, hogy mindkét nem esetében ugyanakkor hatást gyakorol a munka világára.
Egyes típusú munkák jobban érintettek automatizálhatóság területén, mint mások. A munkaerőpiac nemek szerinti megoszlása pedig arra mutat, hogy a nők számára nagyobb veszélyeket tartogat a mesterséges intelligencia, mint a férfiaknak.
"A férfiaknál 50-50 százalékos a fehérgalléros és kékgalléros munkákat végzők száma, a nőknél viszont 70 százalék a fehérgalléros, 30 százalék a kékgalléros munkakörök aránya. Pusztán abból a tényből fakadóan, hogy több nő dolgozik ezen a területen, többet érinthet a mesterséges intelligencia térnyerése" – mondta Mark McNeilly, a kutatás vezető szerzője.
Így tehát bár a férfiak száma meghaladja a nőkét a munkaerőpiacon, a kutatás szerint a generatív mesterséges intelligencia várhatóan több nőt fenyeget állásának elvesztésével fenyeget, mint ahány férfit, ugyanis a dolgozó nők 79 százaléka olyan munkát végez, amelyre a mesterséges intelligencia is képes lehet.
"Ez nem feltétlenül a generatív mesterséges intelligencia velejárója, inkább a nők által betöltött munkakörök függvénye. Az irodai adminisztratív támogató foglalkozásoknak például körülbelül 70 százalékát töltik be nők: ez a terület is jelentősen érintett lesz" – mondta McNeilly az Euronews Nextnek.
A további érintett iparágak a következők:
- egészségügy (76 százalék)
- oktatás (73 százalék)
- közösségi és szociális szolgáltatások (67 százalék)
A mesterséges intelligenciában ugyanakkor megvan a munkahelyteremtés lehetősége is: a történelem során a korábbi gépesítéssel járó folyamatok mindig új munkahelyeket is teremtettek, ráadásul sok monoton, unalmas feladatot lehet rábízni a mesterséges intelligenciára, amely alkalmas lehet például betegek kérdéseinek megválaszolására az egészségügy területén, ami nem elbocsátásokhoz, hanem az egészségügyi ellátórendszerre nehézkedő nyomás enyhüléséhez vezethet.
A mesterséges intelligencia korában a munkaerőpiacon való hatékony navigálás a feladatok elvégzéséhez szükséges alapvető készségekkel kapcsolatos gondolkodásmód megváltoztatását igényli. Az MI-nek való kitettség által megszerzett tudás felhasználásával a munkavállalóknak arra kell törekedniük, hogy "elfogadják azt, megtanulják, hogyan kell jól használni, majd ebből kovácsoljanak előnyt" – érvelt McNeilly.