eur:
406.93
usd:
378.29
bux:
76595.63
2024. november 8. péntek Zsombor
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az EU-tagországok állam- és kormányfőinek rendkívüli találkozójára érkezik Brüsszelben 2020. február 20-án. A csúcstalálkozó résztvevői a 2021 utáni, hétéves uniós költségvetésről tárgyalnak.
Nyitókép: MTI/EPA/Ian Langsdon

Innen van pénze a koronavírus-válság kezelésére az Európai Uniónak

Magyarország sem kevés forráshoz jut, eurómilliárdokról lehet szó, ez azonban mégsem plusz pénz, de szabad kéz a felhasználásban.

A 2008-as válság óta nem volt példa olyan horderejű pénzügyi bejelentésekre, mint most - írja a Portfolio.hu.

Ezek lényege, hogy rugalmasabban fogják kezelni az állami támogatási és költségvetési költekezési szabályokat a koronavírus-járvány idején úgy, hogy az EU-pénzeket átcsoportosítják erre a célra;

a 2014-2020-as uniós fejlesztési ciklusból még fel nem használt 29 milliárd eurónyi kohéziós pénzt a koronavírus elleni küzdelemre lehet költeni, sőt, nem kell visszafizetni a közös kasszába további 8 milliárd eurót a tagállamoknak, ami júniusig lett volna esedékes.

A pénzből az egészségügyi rendszer erősíthető, maszkok, lélegeztetőgépek vehetők, bajba jutott cégek segíthetők, foglalkoztatás serkenthető.

A lényeg tehát: megkapják az összes kijáró pénzt a tagállamok, és azok arra fordíthatják, amire a válság közepén jónak látják.

Magyarország esetében is több milliárd eurós tételről lehet szó.

Amit viszont fontos látni: ez nem plusz pénz, hanem az előre megígért, de fel nem használt pénzek átcsoportosítása a küzdelemre, vagyis a gazdaság más részéről hiányozhat.

Becslések szerint a koronavírus 2,5 százalékkal veti vissza a gazdasági növekedést a világban.

Címlapról ajánljuk
Kemény tiltakozásokra is szükség lehet a szlovák nyelvtörvénnyel szemben, véli a Magyar Szövetség elnöke

Kemény tiltakozásokra is szükség lehet a szlovák nyelvtörvénnyel szemben, véli a Magyar Szövetség elnöke

A Magyar Szövetség közleményben reagált a szlovák kulturális tárca nyelvtörvényt szigorító módosítására, mert a felvidéki párt szerint semmi szükség a nyelvtörvény szigorítására, a szankciók kiterjesztésének és emelésének gondolata nemcsak indokolatlan, hanem elfogadhatatlan. Gubík László pártelnök tragikomikusnak nevezte a törvénytervezetet; úgy véli, a szlovák nyelv domináns szerepe eleve alkotmányos garanciákkal bír.

Európai Tanács-elnök Budapesten: sikerült egyetértésre jutnunk abban, mit akarunk együtt tenni a versenyképességért

Az EU-csúcstalálkozóra érkező Charles Michel újságírók előtt hangsúlyozta: az unió versenyképességének erősítését célzó Draghi-jelentés kiváló alapot jelent a témában, az abban foglalt ajánlások világosak és egyértelműek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×