eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Orbán Viktor miniszterelnök beszédet mond a templom felújításáért tartott hálaadó szentmisén a nagykátai római katolikus templomban 2019. május 17-én.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Orbán Viktor: most ki kell javítani az elmúlt évek súlyos hibáit

A magyar miniszterelnök a magyar köztévében adott interjújában kommentálta Ursula von der Leyen európai bizottsági elnökké választását, és a V4-ek érdekérvényesítéséről is beszélt.

"A személyeken keresztül tartalmi kérdésekről is döntöttünk" - reagált Orbán Viktor miniszterelnök arra, hogy kedd este Brüsszelben eldőlt, az EU-s állam- és kormányfők Ursula von der Leyent javasolják az Európai Parlamentnek az Európai Bizottság élére megválasztani.

Orbán Viktor kiemelte, hogy feszült volt a tárgyalás, mert nagy volt a tét. Arról kellett ugyanis dönteni, hogy a következő években kik vezessék az európai intézményeket, és ez sok mindent meghatároz, minden tagállamnak fontos - közölte.

Orbán Viktor szerint jó esély van arra, hogy "az új vezetők jó politikát is folytassanak", de a munka még csak most kezdődik.

Az elmúlt évek "súlyos hibáit" szerinte most ki kell javítani gazdaságpolitikában, migrációs ügyekben és a nemzetek tiszteletét illetően is.

A mostani tárgyalássorozatról szólva elmondta, volt két olyan jelölt, aki Magyarországnak egyértelműen "több mint rosszak lettek volna" - utalt ezzel Frans Timmermans és Manfred Weber csúcsjelöltségére -, ezt sikerült megakadályozni,

helyettük lett egy hétgyermekes német családanya

- mutatott rá Orbán Viktor.

"Tudtuk tartani azt, amit szerettünk volna, illetve amit vállaltunk" - hangoztatta, hozzátéve: olyan vezetők kerülnek az uniós intézmények élére, akik Magyarország szempontjából jó politikát fognak folytatni, vagy legalábbis erre jó az esély.

Ugyanakkor a munka "nem kicsi és nem könnyű",

ráadásul még csupán az elején tartanak - nyilatkozta a kormányfő.

Orbán Viktor kiemelte, hogy véleménykülönbségek továbbra is vannak, ezért a jövőben harcok lesznek. Azt mondta, hogy fontos győzelmet arattak, de a nemzetközi politikában mindig új viták jönnek elő.

Viszont most már "erőnk is van", hogy érvényt szerezzünk az akaratunknak

- tette hozzá.

A visegrádi országok súlyáról szólva elmondta, 62-63 millió embert képvisel Lengyelország, Csehország, Szlovákia és Magyarország, itt a legnagyobb a gazdasági növekedés is Európában, de a mostani eseményektől függetlenül a V4-ek szoros együttműködése sikertörténetnek számít.

"Most, amikor személyi kérdéseknél szétfutnak az érdekek, itt is sikerült egyezségre jutni, ami Babis cseh miniszterelnök úr érdeme" - fogalmazott magyar kormányfő.

"Harcok, viták lesznek, de az esélyek sokkal jobbak, mint korábban"

- mondta, hozzátéve, most már erő is van, hogy az akaratnak érvényt tudjanak szerezni.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×