Infostart.hu
eur:
377.95
usd:
319.69
bux:
130030.34
2026. február 7. szombat Rómeó, Tódor
A 2024. február 27-i képen Robert Fico szlovák kormányfő érkezik a Visegrádi négyek (V4) prágai tanácskozására. Ficó 2024. május 15-én lőfegyveres incidensben megsebesült Nyitrabányán (Handlova) egy kihelyezett kormányülés után. A kormányfőt kórházba szállították. A feltételezett tettest őrizetbe vették.
Nyitókép: MTI/AP/Petr David Josek

Robert Fico: Donald Trump győzelme a liberalizmus veresége

„Donald Trump győzelme az amerikai elnökválasztáson a liberális és progresszív eszmék vereségét jelenti” – mondta Robert Fico szlovák kormányfő az amerikai elnökválasztás eredményére reagálva. A cseh politikai vezetők gratulációkat, de egyben elvárásaikat is megfogalmazták, amikor Donald Trump választási győzelmét kommentálták.

Peter Pellegrini szlovák köztársasági elnök gratulált Donald Trumpnak az amerikai elnökválasztáson aratott győzelméhez. Megerősítette, hogy Szlovákia továbbra is megbízható partner lesz az észak-atlanti szövetségben, és reméli, hogy az Egyesült Államok kapcsolatai pozitív irányba fejlődnek tovább Szlovákiával és egész Európával. A szlovák államfő konstruktív együttműködésre törekszik majd az új amerikai elnökkel, és szeretné, ha nem alakulna ki kereskedelmi háború az Egyesült Államok és Európa között.

„Szeretném, ha beteljesülnének az újraválasztott amerikai elnök kijelentései, melyek szerint mindent megtesz, hogy minél hamarabb véget érjen a keleti határunkon dúló háború” – tette hozzá Peter Pellegrini.

A szlovák kormány tagjai közölték, tiszteletben tartják az amerikai választók döntését. Robert Fico miniszterelnök a liberalizmus bukásaként tekint Donald Trump elnökké választására. A kormányfő egyúttal bírálta a sajtót és a választás előtt megjelent információkat. Szerinte az eredmény pontosan az ellenkezőjét mutatja annak a képnek, amit a választás előtt próbált kialakítani a sajtó. Robert Fico úgy véli, a választás eredménye kérdéseket vet fel a nemzetközi kapcsolatok, valamint az USA és az Európai Unió együttműködése területén.

„Azt hiszem, meg fogunk izzadni az EU-ban”

– mondta a kormányfő, és hangsúlyozta, ő is várja, mit fog lépni a világ legnagyobb hatalmú embere az ukrajnai konfliktus kérdésében. A szlovák kormány nevében a kormányfő kifejezte, hogy „az adott lehetőségek között” kész együttműködni az új amerikai adminisztrációval.

Csehek

Csehország örülne, ha „folytatni tudná együttműködését az Egyesült Államokkal a globális kihívások megoldásában, beleértve az európai biztonság megerősítését is” – írta táviratában Petr Pavel cseh köztársasági elnök. Petr Fiala miniszterelnök is gratulált Donald Trumpnak a választási győzelemhez. Üzenetében kifejezte reményét, hogy a cseh-amerikai kapcsolatok „az új amerikai adminisztráció idején is magas szinten maradhatnak és fejlődni fognak”.

Andrej Babiš, az ellenzéki ANO mozgalom vezetője „szenzációs visszatérésnek” minősítette Donald Trump választási győzelmét. „Az amerikaiak egyértelműen megmutatták, kit szeretnének az Egyesült Államok elnöki székében látni” – mondta a jelenleg legnépszerűbb cseh politikus. A korábbi kormányfő szerint Donald Trump győzelme „az USA-nak jólétet, a világnak pedig békét hoz”.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: Szombathelyen is mindenki tudja, soha többé háborút!

Orbán Viktor: Szombathelyen is mindenki tudja, soha többé háborút!

Újabb háborúellenes gyűlést tartottak a Digitális Polgári Körök, ezen a szombaton Szombathelyen. Az esemény fő szónoka Orbán Viktor miniszterelnök volt, aki a fiatalokhoz szólva azt mondta: „Vegyétek komolyan magatokat! A kamu lázadás semmi. Lázadni a magyar kormány ellen? Az nem nagy dolog. Lázadjatok Brüsszel ellen! Onnan fenyegetnek minket!” A 2026-os választás a háború előtti utolsó választás. Ekkor fogunk dönteni arról, hogy megyünk-e a háborúba – tette hozzá. Orbán Viktor az is bejelentette: két hét múlva Washingtonba utazik.

A Tisza Párt bemutatta 240 oldalas programját

Magyar Péter szombaton ismertette a párt 240 oldalas választási programját, amelyet – mint mondta – több mint ezer szakértő bevonásával állítottak össze. A Működő és emberséges Magyarország alapjai című dokumentumban a Tisza gazdasági növekedést, igazságosabb adózást, az egészségügy és az oktatás rendbetételét, valamint az ellopott közvagyon visszaszerzését ígéri.
inforadio
ARÉNA
2026.02.09. hétfő, 18:00
Salát Gergely
sinológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×