Szlovákiának 2022-ig volt saját légvédelmi rendszere, de Oroszország ukrajnai inváziója után Eduard Heger kormánya Kijevnek adományozott összesen 13 szovjet gyártmányú MiG-29-es vadászgépet, és az ugyancsak szovjet gyártmányú S-300-as rakétarendszerét. A régi gépekért Pozsony mintegy 200 millió dolláros kártérítést kapott az Európai Békeprogramból, továbbá 700 millió dolláros katonai felszerelést az Egyesült Államoktól.
A légvédelmi ütegek pótlását eddig Szlovákia NATO-szövetségesei biztosították úgy, hogy a saját légvédelmi rendszereiket kölcsönözték. Az S-300-as rendszer átadása után négy Patriot rakéta védte a szlovák légteret. Ezek közül kettő Németországból, egy Hollandiából és egy az Egyesült Államokból érkezett. Idővel azonban ezeket is visszakérték a kölcsönadó országok, az utolsó két Patriot rakétát tavaly nyáron szállították vissza.
Azóta az olasz kormány jóvoltából SAMP/T rakéták érkeztek Szlovákiába, ám a Rómával kötött megállapodás április 10-én lejár. Robert Kaliňák védelmi miniszter márciusban még azt mondta, lehetséges, hogy meg tudnak egyezni a szerződés meghosszabbításáról, ám a tárca friss közlése szerint ez nem valósult meg.
A védelmi minisztérium szerint a szlovák légtér az olasz rendszer nélkül is kellően védett. A tárca hozzáfűzte, hogy
a cseh, a lengyel és a magyar légierő vadászrepülői továbbra is őrzik az eget.
A V4-es országokkal kötött megállapodás még tavaly született, és egészen addig tart, amíg Szlovákiába meg nem érkeznek az Egyesült Államoktól megrendelt F-16-os vadászgépek. Pozsony még 2018 végén kötött szerződést Washingtonnal 14 darab F-16-os megvásárlásáról, leszállításuk a világjárvány miatt késett. Március elején Robert Kaliňák személyesen járt a repülőgépeket gyártó Lockheed Martin vállalat greenville-i gyárában, Dél-Karolinában, ahol hivatalosan is átvette az első két vadászrepülőt. Ezek leszállítása idén nyáron esedékes, a többi várhatóan 2025-ben érkezik majd Szlovákiába. A vadászgépek ideiglenesen a kuchyňai katonai repülőtéren fognak állomásozni, éppen ott, ahol az olasz légvédelmi rendszer is működött.
A védelmi tárca emellett közölte, hogy Szlovákia légvédelmét közepes és rövid hatótávolságú légvédelmi eszközökkel fogja megerősíteni, melyek szintén saját tulajdonban lesznek, így az állam teljes ellenőrzést gyakorolhat a szlovák légtér felett. Hogy ezek milyen típusúak lesznek, és honnan szerzik be őket, azt egyelőre nem pontosította a tárca.