eur:
411.12
usd:
392.19
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: unsplash.com

Nemcsak az EU, a Huawei miatt is fájhat az Apple feje

Az Apple megérezte az Európai Unió által kivetett bírságot. Csak hétfőn 78 milliárd dollárral értek kevesebbet a papírjai, kedden pedig tovább esett az értékük. Erre kihatott az is, hogy Kínában jelentősen visszaestek az eladásai a Huawei talpra állása nyomán.

A hétvégén még 179 dollár fölött volt egy Apple-papír ára, hétfőn már csak 174, kedden, az amerikai piac nyitása után pedig már 170 dollárra esett a részvény árfolyama. Ez azt jelenti, hogy hétfőn 78 milliárd dollárral kevesebb volt a cég piaci értéke a pénteki naphoz képest, és tovább folytatódik a trend.

A csökkenés az után következett be, hogy az Apple-t hétfőn az Európai Unió szabályozó hatósága 1,8 milliárd eurós, azaz mintegy 1,95 milliárd dolláros büntetéssel sújtotta. Az indoklás: az Apple szerintük évtizedeken át "visszaélt piaci erőfölényével", és másoknak hátrányt okozva tette elérhetővé a zenei streamingszolgáltatásokat az áruházában. A hatóság szerint az Apple bizonyos korlátozásokat vezetett be, amelyek megemelték a appok fejlesztői számára a díjakat, amelyeket végül a fogyasztókra hárítottak át.

Az Európai Bizottság szerint az Apple díjszabása megakadályozta, hogy a riválisok – például a Spotify – olcsóbb előfizetéseket tudjanak kínálni saját alkalmazásukban, úgy, ahogy az appon kívül, az oldalukon tették. Ezért egyes fejlesztők teljesen leálltak a gyakorlattal, hogy az alkalmazáson belül kínáljanak előfizetést.

Ahogy Margrethe Vestager, az Európai Bizottság versenyjogi biztosa fogalmazott: "Az Apple az App Store-on keresztül terjesztett zenei streamingalkalmazásokban korlátozta a fejlesztőket abban, hogy tájékoztassák a fogyasztókat az Apple ökoszisztémáján kívül elérhető alternatív, olcsóbb zenei szolgáltatásokról. Ez az uniós trösztellenes szabályok szerint jogellenes, ezért több mint 1,8 milliárd eurós bírságot szabtunk ki az Apple-re."

Az amerikai cég gyakorlatát az után kezdte el vizsgálni az unió, hogy az egyik érintett rivális, a Spotify pert indított ellene a fejlesztőkre kiszabott 30 százalékos díj miatt.

Az Apple sajtóközleményben közölte, hogy fellebbezni fog a döntés ellen, amelyet azzal bírált, hogy nem szolgáltatott bizonyítékot a fogyasztóknak okozott károkról és figyelmen kívül hagyta az erősödő versenyt. Emellett azt mondta: a döntés "nem a hatályos versenyjogon alapul" és azzal vádolta meg a Spotify-t, hogy az „koordinált” a bizottsággal – mivel a svéd, tehát uniós cég képviselői nyolc év alatt 65-ször tárgyaltak Brüsszellel.

Az unió döntése után a Spotify részvényei mintegy két százalékkal emelkedtek hétfőn.

Az Financial Times megjegyezte, hogy a bírság „aprópénz” az Apple-nek – körülbelül éves globális bevétele 2 százaléka. A gond az, hogy ha egy joghatóságban lecsapnak a techcégekre, akkor az máshol is bátorítja a hatóságokat a hasonló lépésekre. És az Apple ellen Amerikában vizsgálatot folytat az igazságügyminisztérium.

Az Apple-nek közben arra is kell figyelnie, hogy Kínában 24 százalékkal estek vissza az iPhone-eladások az amerikai szankciókkal sújtott Huawei talpraállása – a Mate 60 okostelefon piacra dobása - és más hazai mobilgyártók kihívása miatt. A Huawei egy év alatt 64 százalékkal növelte mobiljai eladásait.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet az a Gazprom szállít, akinek a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli a pénzügyeit. Magyarország külügyminisztériuma már vizsgálja az orosz bankkal szembeni amerikai szankciók esetleges hatását, az amerikai pénzügyminisztérium azonban figyelmeztetett: aki a szankcionált bankokkal levelező kapcsolatot tart fenn, az "jelentős szankciós kockázattal" szembesülhet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×