eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Az új koronavírussal fertőzöttség vizsgálatára levett torokkenetminta a koppanhágai Rigs Kórházban 2020. április 2-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Ritzau/Niels Christian Vilmann

Kiadott egy jelentést a WHO a Covid-19-re alkalmazott régi gyógyszerekről

Az új típusú koronavírus által okozott betegség egyes kezelési módjai mérséklik a kór súlyosságát és rövidítik a lefolyási idejét. Ezt közölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a márciusban indult klinikai kísérletek kapcsán, amelyekben más célra kidolgozott gyógyszerek hatásosságát vizsgálták. 

„Egyes kezelések, amelyekről még korai szakaszban tartanak a tanulmányok, csökkentik a betegség erejét és lefolyási idejét. Egyelőre azonban nincs semmi, amivel meg tudnánk ölni a vírust vagy megállítani azt” – mondta a szervezet szóvivője kedden.

„Pozitív adatokat látunk, de többre van szükség, hogy 100%-os bizonyossággal mondhassuk ki, melyik gyógyszert kell választani”

– tette hozzá Margaret Harris.

Bár nem említette név szerint az eredetileg az ebola ellen kifejlesztett és vele szemben kudarcot vallott remdesivir nevű antivirális szert, a Reuters hírügynökség megtette.

Régi gyógyszerek új funkciója

Áprilisban kiadott kutatási adatok szerint a remdesivir vagy más vírusellenes gyógyszerek kombinációi segíthetik a betegeket a kór legyőzésében.

Egy gyógyszerkoktéllal folytatott hongkongi kísérletben a HIV-ellen alkalmazott lopinavir-ritonavir, a hepatitis ellen felírt ribavirin és a szklerózis multiplex ellen alkalmazott interferon béta kombinációját adták be Covid-19 betegeknek. Ez a gyógyszerkoktél jelentősen csökkentette a víruskoncentrációt a kísérletben résztvevő 127 beteg szervezetében.

Trump csodagyógyszere nem ment át a rostán

A Solidarity (Szolidaritás) néven futó globális megakísérletben a Trump amerikai elnök által korábban áttörésnek titulált malária ellenes szereket, klorokint és a hidroxiklorokint is tesztelték. Ezekről egy májusban kiadott tanulmány is azt mondta, hogy nem segítenek a kórházba került betegeknek, mivel nem segítenek megelőzni, hogy lélegeztetőgépre kerüljenek és nem csökkentik a halál kockázatát.

A más betegségekre kidolgozott, de a koronavírus-fertőzés ellen bevetett gyógyszerek mellett a Covid-19 vakcinával kapcsolatban a WHO továbbra is azt mondja, hogy jövő áprilisra lehet meg az első ellenanyag. Jelenleg több mint 100 pontenciális vakcinát tesztelnek, némelyikük már a klinikai kísérleteknél tart.

Életben van a brit vakcinateszt önkéntese

Egy Nagy-Britanniában folyó kísérletben egészséges önkénteseket oltanak be a vakcinával, majd tesztelik, hogy megbetegszenek-e.

A közösségi médiában április végén az egyik önkéntes, Dr Elisa Granato halálhírét költötték, aki ezek után

a Twitteren közölte, hogy jól van.

Nyájimmunitás - veszélyes játék

Közben egy másik WHO-illetékes, Dr Mike Ryan, az egészségügyi vészhelyzetek program igazgatója "veszélyes elképzelésnek" minősítette a nyájimmunitás emlegetését a koronavírus-betegséggel összefüggésben.

"Senki sincs biztonságban, amíg mindenki nincs biztonságban. Veszélyes azt hinni, hogy egyes országok varázsszóra eljutnak a nyájimmunitásig azon az áron, hogy rendben, elveszítünk néhány öreg embert.

Ez veszélyes koncepció" - mondta.

Ryan azt fejtegette, hogy az embereket nem lehet nyájnak tekinteni és a nyájimmunitás elméletet arra alkalmazzák, hogy kiszámolják: hány embert kell védőoltással beoltani, hogy a populáció védettnek számítson.

A WHO szerint egyelőre a lakosság nagyon kis részét fertőzte meg a vírus, kevés ember vált immunissá, míg az emberek nagy részét továbbra is fenyegeti a betegség.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

2022-ben a légi közlekedés a globális szén-dioxid-kibocsátás 2 százalékát tette ki, és a kibocsátás mennyisége az elmúlt évtizedekben gyorsabban nőtt, mint a vasúti, közúti vagy hajózási szektoré. A fenntartható repülés azonban még hosszú mérföldekre van - állapítja meg jelentésében az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány. Az USA inkább ösztönzőkkel, az EU pedig inkább szabályozásokkal próbálja előmozdítani az átállást.

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×