eur:
411.2
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pexels

Elutasította a szlovák parlament az ENSZ migrációs csomagját

A pozsonyi törvényhozás nagy többséggel fogadta el a csomagot elutasító határozatot. A Szlovák Nemzeti Párt által szorgalmazott kinyilatkoztatás elnyerte a legnagyobb kormánypárt, a Smer és az ellenzék egy részének tetszését is.

Miután kedden és szerdán a plénumban hosszas vita előzte meg a csütörtöki szavazást, nyilvánvalóvá vált, hogy meggyőződésből vagy számításból többségbe kerültek azok, akik szerint végveszélybe kerül az ország, ha Szlovákia csatlakozik ahhoz a dokumentumhoz, amelyet másfél évig tartó egyeztetések után júliusban fogadtak el.

A világszervezet 193 országa 2016 szeptemberében egyezett meg a migrációs csomag elfogadásáról, és az ENSZ Közgyűlésen elnöklő Miroslav Lajčák szlovák külügyminiszter irányításával véglegesítette idén a dokumentumot.

A csomag célja a menekülthullámok jobb kezelése és az érintettek jogainak erősítése, miközben nem csorbulhat az országok szuverenitása és a bevándorláspolitikájuk kialakításához való joguk, és az egyezmény nem lesz nemzetközi jogilag kötelező érvényű. A kitűzött célok ellenére több ország elfogadhatatlannak tartja, ezért elutasítja az egyezményhez való csatlakozást.

Ezek közé tartozik az Egyesült Államok, Ausztrália, Magyarország, Ausztria, Bulgária és Csehország is, és most aktuálissá vált, hogy Szlovákia melyik oldalra áll.

A paktum ellenzői a Szlovák Nemzeti Párt képviselőivel az élen végül elérték, hogy a parlament határozata értelmében a kormány határolódjon el az ENSZ globális migrációs paktumától, és hozzon intézkedéseket Szlovákiának a Marokkóban december 10-én és 11-én, magas szintű találkozón sorra kerülő elfogadási folyamatból való kivonásáról. A határozat azt is kimondja, hogy a paktum nincs összhangban a Szlovák Köztársaság aktuális biztonsági és menekültügyi politikájával, és Szlovákia teljes mértékben szuverén nemzeti menekültpolitikát folytat.

A migrációt kiváltó okokat a szlovák parlament szerint a problémák keletkezésének helyén kell kiküszöbölni.

A csütörtökön elfogadott parlamenti határozat ugyanakkor nem tiltja meg Miroslav Lajčák külügyminiszternek, hogy részt vegyen a marrakesh-i konferencián. Erről a kormány jövő heti ülésén kell dönteni. Akkor válhat el, hogy posztján marad-e a szlovák diplomácia vezetője, aki eddig vehemensen ellenezte a paktum elutasítását, s kilátásba helyezte lemondását, ha nem vehet részt a marakkesh-i konferencián.

Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×