eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Alapvető kérdésben írnák át a brit választási rendszert

Alapvető kérdésben írnák át a brit választási rendszert

A választói korhatár Magyarországon is, Angliában is a betöltött 18. évnél kezdődik. Nagy-Britanniában évek óta dolgozik azon egy egyesület, hogy szállítsák le a 16. évre.

Magyarországon a választójogosultság korhatára a nagykorúság, azaz a 18. életév. Így van ez Angliában is, és a kormány nem szívesen hajlik a vonatkozó törvény megváltoztatására. De évek óta folyik kampány azért, hogy

a 16-17 évesek is választójogot kapjanak,

és immár kormánypárti képviselők is csatlakoztak hozzá.

A kampány egyik vezetője csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy a választójog megadása a 16 éveseknek immár nem kétséges, csak az a kérdés, hogy mikortól lesz így. Sir Peter Bottomley konzervatív párti honatya nyilatkozott úgy, hogy ha a parlament elé kerül az indítvány, megfelelő számban állnának mellé tory képviselők. Így véli George Osborne volt pénzügyminiszter is, aki London esti tömeglapja, az Evening Standard főszerkesztője.

Kérdés,

érettek-e a 16 évesek az országos politika gyakorlati befolyásolására.

A választójogukért küzdők azzal érvelnek, hogy Angliában egy 16 évesre már nem vonatkozik az iskolakötelezettség, fizethet jövedelemadót és társadalombiztosítási hozzájárulást, házasodhat, beléphet a hadseregbe, és lehet vállalati igazgató. Akkor miért nem szavazhat?

Skóciában a helyi kormányzat már megadta a jogot a 16 éveseknek is, hogy részt vegyenek községi választásokon. Nicky Morgan volt közoktatási miniszter arra mutatott rá: milyen elégedetlenek voltak a 16-17 évesek amiatt, hogy nem szavazhattak a Brexitről.

Az interneten rengetegen szólnak hozzá a kérdéshez, és úgy tűnik, a közvélemény jelentős része nem lelkesedik a változtatás gondolatáért, mert úgy véli, hogy

a 16 éveseknek még nincs elég élettapasztalatuk.

A reform ellenzői azt is megemlítik, hogy a választásokon a 18-tól 24 évesig terjedő korcsoportból szoktak a legkevesebben elmenni szavazni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×