eur:
411.21
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Alapvető kérdésben írnák át a brit választási rendszert

Alapvető kérdésben írnák át a brit választási rendszert

A választói korhatár Magyarországon is, Angliában is a betöltött 18. évnél kezdődik. Nagy-Britanniában évek óta dolgozik azon egy egyesület, hogy szállítsák le a 16. évre.

Magyarországon a választójogosultság korhatára a nagykorúság, azaz a 18. életév. Így van ez Angliában is, és a kormány nem szívesen hajlik a vonatkozó törvény megváltoztatására. De évek óta folyik kampány azért, hogy

a 16-17 évesek is választójogot kapjanak,

és immár kormánypárti képviselők is csatlakoztak hozzá.

A kampány egyik vezetője csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy a választójog megadása a 16 éveseknek immár nem kétséges, csak az a kérdés, hogy mikortól lesz így. Sir Peter Bottomley konzervatív párti honatya nyilatkozott úgy, hogy ha a parlament elé kerül az indítvány, megfelelő számban állnának mellé tory képviselők. Így véli George Osborne volt pénzügyminiszter is, aki London esti tömeglapja, az Evening Standard főszerkesztője.

Kérdés,

érettek-e a 16 évesek az országos politika gyakorlati befolyásolására.

A választójogukért küzdők azzal érvelnek, hogy Angliában egy 16 évesre már nem vonatkozik az iskolakötelezettség, fizethet jövedelemadót és társadalombiztosítási hozzájárulást, házasodhat, beléphet a hadseregbe, és lehet vállalati igazgató. Akkor miért nem szavazhat?

Skóciában a helyi kormányzat már megadta a jogot a 16 éveseknek is, hogy részt vegyenek községi választásokon. Nicky Morgan volt közoktatási miniszter arra mutatott rá: milyen elégedetlenek voltak a 16-17 évesek amiatt, hogy nem szavazhattak a Brexitről.

Az interneten rengetegen szólnak hozzá a kérdéshez, és úgy tűnik, a közvélemény jelentős része nem lelkesedik a változtatás gondolatáért, mert úgy véli, hogy

a 16 éveseknek még nincs elég élettapasztalatuk.

A reform ellenzői azt is megemlítik, hogy a választásokon a 18-tól 24 évesig terjedő korcsoportból szoktak a legkevesebben elmenni szavazni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×