eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Brexit: megmakacsolták magukat a Lordok

Brexit: megmakacsolták magukat a Lordok

Londonban a Lordok Háza megszavazta, hogy a közelgő Brexit során garantálják a már Nagy-Britanniában élő EU-polgárok jogait. A módosítás azt is jelenti, hogy a felsőházban vereséget szenvedett a brit kormánynak az EU-ból való kilépésről szóló határozati javaslata.

Piszkavasat dugtak a brit főrendek a Brexit eddig jobbára olajozottan forgó fogaskerekei közé.

A parlamenti felsőház nagy többséggel megszavazta a May-kormány úgynevezett Brexit-törvényének módosítását, nevesül azt, hogy

egyoldalú lépéssel garantálni kell a már Nagy-Britanniában élő EU-állampolgárok jogait.

Amber Rudd belügyminiszter – aki korábban felvetette, hogy listázni kéne a külföldieket alkalmazó brit cégeket – levélben próbálta megnyugtatni a felsőházi képviselőket: tisztelettel bánnak majd az EU-állampolgárokkal.

Ugyanakkor több brit lord és bárónő beszámolt róla, hogy sok levelet kapott a családjuk miatt aggódó emberektől. A felfokozott hangulatot jól jellemzi egy francia nő esete, aki a pénzügyi szektorban dolgozik.

Eddig már háromszor utasították el letelepedési kérelmét annak ellenére, hogy brit férje és brit gyerekei vannak. Lakóhelyén a polgárőrség tagja, és amikor rendőrök kopogtattak be, hogy a környék biztonságáról beszélgessenek vele, egyik fia azt hitte, el akarják vinni. Eléjük ugrott és azt kiabálta: „nem vihetitek el anyut!” – mesélte a nő.

A félelmek ellenére a Lordok Házában a brit kormány egyik képviselője azt bizonygatta, hogy az EU-ból történő brit kilépésig semmiben sem változik az uniós állampolgárok jogállása.

„Aki már öt éve itt van, annak nem kell dokumentumért folyamodnia, hogy bizonyítsa tartózkodási jogát”

– fejtegette Lord Bridges.

A csataveszést nemtetszéssel fogadta a brit konzervatív sajtó. A Daily Telegraph például azt írta: a Lordok döntése kárt okozhat Nagy-Britanniának a kilépési tárgyalásokon.

A brit kormány az unió többi 27 tagállamával folytatandó Brexit-tárgyalások kezdetén akarja rendezni a bevándorlási kérdéseket és a kabinet azt állítja: most leszavazott javaslata csak a Brexit beindításáról rendelkezne.

Kormányforrások szerint a kabinet most a parlamenti alsóházban próbálja elfogadtatni az első olvasatban simán átment javaslatot. Ha ez megtörténik, akkor az anyag ismét a Lordok Háza elé kerül, de nem valószínű, hogy azok újra szavaznának róla. Azaz: a Brexit-vonat sínen marad, még ha rövid időre lelassult is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×