2007. július 12. Bagdad – két amerikai Apache helikopter géppuskatüzet zúdít a levegőből az utcán sétáló emberekre. Ellenséges fegyvereseknek nézték őket, köztük a Reuters kamerát cipelő fotósát, akit kollégájával és másokkal együtt agyonlőttek.
Amikor egy furgon jön a halottakért és sebesültekért, azon türelmetlenkednek, hogy mikor nyithatnak tüzet, majd azt is szétlövik. Amikor kiderül, hogy gyerekek ültek a sebesültekért érkezett kocsiban, - a pilóták azon élcelődnek, „nem kellett volna csatába hozni őket”.
Ez a videó volt az egyik olyan kiszivárogtatott anyag, amely megalapozta a WikiLeaks hírnevét, a forrás pedig a Bagdadban hírszerzési elemzőként dolgozó Bradley Manning volt.
Az amerikai közlegény több, mint 700 ezer dokumentumot, videót, hadijelentést és diplomáciai táviratot adott át a Julien Assange által alapított WikiLeaksnek.
Manning a vizsgálati fogság idején közölte, hogy nőnek tartja magát és Chelsea-nek kezdte magát nevezni, miközben egy amerikai hadbíróság 35 év börtönre ítélte.
Ironikus módon az Obama-kormányzat most hét évre csökkentette büntetését, miközben Assange-t továbbra is bíróság elé akarja állítani, ami miatt a WikiLeaks-alapító öt éve él Londonban, a neki menedéket nyújtó ecuadori nagykövetségen.
A Fehér Ház tagadta, hogy kapcsolat lenne a Manningnek adott de facto kegyelem és aközött, hogy Assange azt mondta: elfogadja, hogy kiadják az Egyesült Államoknak, ha Manninget elengedik. A volt katona most lerövidített büntetése azt jelenti, hogy május közepén szabadulhat.
Amerikai republikánus politikusok felháborodva fogadták Obama döntését: „Chelsea Manning árulása amerikai életeket sodort veszélybe és legérzékenyebb titkainkat tárta a nyilvánosság elé” – mondta Paul Ryan kongresszusi elnök.
„Nem kéne mártírként bánni az árulóval” – mondta Tom Cotton republikánus szenátor.
A pénteken távozó Obama elnök azt mondta: azért rövidítette le Manning büntetését, mert hasonló bűnöket elkövetett elítéltek büntetése is rövidebb.
A Manning ténykedése nyomán ismertté vált WikiLeaks oldal az idén épp Barack Obamának és az általa támogatott Hillary Clinton elnökjelöltnek okozott fejfájást, amikor publikálta a Demokrata Párttól ellopott, kínos tartalmú emaileket. Obama és Clinton Oroszországot vádolta az ezt elősegítő hekkertámadásokkal, Assange azonban tagadta, hogy orosz állami forrásból kapta volna meg az emaileket. Azt is hozzátette: a Demokraták annyira hanyagok voltak, hogy egy tizenéves is fel tudta volna törni email-fiókjaikat.