Infostart.hu
eur:
384.11
usd:
328.67
bux:
121308.37
2026. január 21. szerda Ágnes

Magas fokú készültség Ukrajna második legnagyobb városában

Magas fokú készültséget vezettek be Ukrajna második legnagyobb városában, miután három embert ölt meg egy robbanás. A detonáció a tavalyi, kijevi tüntetésekről szóló megemlékezésen történt. Közben a kormányerők és a lázadók is azt állítják, hogy megkezdik nehézfegyverzetük visszavonását a frontvonalról.

A kormánybarát ukrán média eddig is ATO-nak, azaz "Terror-ellenes műveletnek" nevezte a kelet-ukrajnai szeparatisták ellen folytatott harcot. Most újabb érvet tud felmutatni, hogy miért nevezze "terroristának" a keleti régiók elszakadásáért harcolókat.

Az oroszajkúak által Harkovnak, az ukránul beszélők által Harkivnak nevezett kelet-ukrajnai városban egy vasárnapi robbanásban két ember meghalt, 11-en pedig megsebesültek, egy további áldozat a kórházba vezető úton halt meg. Szinte bizonyos, hogy valakik vért akartak ontani - a detonációk egy az ország egységét támogató tüntetésen történtek az etnikailag megosztott, másfélmilliós lakosságú városban.

Az Ukrán Biztonsági Szolgálat közölte, hogy négy embert tartóztattak le, akiket terrorcselekmény szervezésével és végrehajtásával vádolnak. A hatóságok szerint fegyvereket - köztük egy gránátvetőt - is lefoglaltak és az ukrán állampolgárságú gyanúsítottakat Oroszországban készítették fel.

Ukrajna több településén is megemlékeztek az úgynevezett "Mennyei százról" - azokról a tüntetőkről, akiket tavaly a kijevi Majdánon mesterlövészek öltek meg.

Moszkvában viszont ellentüntetést tartottak és a "halál ünnepének" titulálták a Majdan mozgalmát és éles szavakkal bírálták az Egyesült Államokat. Egy felmérés szerint az oroszok 42 százaléka egymás ellenségének tartja Moszkvát és Washingtont.

Miközben hétfőn a volt Szovjetunióban a veteránok - és valószínűleg a szakadárokkal rokonszenvezők - sok helyen a Vörös Hadsereg napját ünneplik, Harkovban gyásznapot tartanak.

A nagy kérdés most az, hogy a lázadók, akik azt mondták, hogy az egy hete kötött tűzszünet nem vonatkozott az általuk elfoglalt Debalcevo városra, visszavonják-e nehézfegyvereiket.

Az ukrán hatóságok azt állítják, hogy orosz katonák és páncélosok érkeznek az Azovi-tenger partján fekvő Mariupol közelébe és hogy "ez lehet a következő célpont". Az ukrán hadsereg szerint a félmilliós várostól keletre harcok folynak.

A Reuters ugyanakkor megjegyzi: a szeparatisták a nyilvánosság előtt immár nem kérdőjelezik meg a tűzszünetet és azt állítják, hogy keddtől megkezdik a nehézfegyverzet elszállítását.

A tűzszünet konkrét lépéseként a szemben álló felek több, mint 180 hadifoglyot engedtek el - nagy részük Debalcevében elfogott ukrán kormánykatona volt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.01.22. csütörtök, 18:00
Palkovics László
mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos
Trump újra megszólalt Grönlandról, ugrottak a piacok

Trump újra megszólalt Grönlandról, ugrottak a piacok

Alaposan elromlott a hangulat a világ tőzsdéin, tegnap az amerikai piacok október óta nem látott esést szenvedtek el, miután Donald Trump még a hétvégén vámokkal fenyegette meg azokat az országokat, amelyek ellenzik, hogy az USA megszerezze Grönlandot. Európai vezetők elfogadhatatlannak nevezték az elnök fenyegetéseit, és válaszlépéseket ígértek. Donald Trump ma a Davosi Világgazdasági Fórumon beszélt, és kijelentette, hogy nem fog erőszakot alkalmazni Grönland megszerzésére, este pedig már bejelentette, hogy sikerült megállapodást kötnie. Az elnök kijelentései enyhítették a nyomást a lejtmenetben lévő európai tőzsdéken, majd Amerikában hozzájárultak ahhoz, hogy pluszban zárjanak a vezető részvényindexek. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×