Az atmoszférában mért szén-dioxid mennyisége így a kutatók szerint már évmilliók óta nem látott értéket mutathat - írja a Portfolio az NBC News beszámolója nyomán. A Nemzeti Óceáni és Légköri Hivatal (NOAA) és a Kaliforniai Egyetem San Diego-i kutatói által csütörtökön közzétett adatok szerint májusban a globális szén-dioxid koncentráció először haladta meg a 430 ppm-et (milliomod rész).
Ez új rekordot jelent, és több mint 3 ppm-es növekedést mutat az előző évhez képest. A mérések a szakemberek szerint arra utalnak, hogy az országok nem tesznek eleget az üvegházhatású gázok kibocsátásának korlátozásáért és a légköri szén-dioxid folyamatos felhalmozódásának visszafordításáért, amit a klímakutatók a globális felmelegedés fő okozójának tartanak.
"Újabb év, újabb rekord. Szomorú"
- nyilatkozta Ralph Keeling, a San Diego-i Scripps Oceanográfiai Intézet klímatudományi, tengeri kémiai és geokémiai professzora. A szén-dioxid a légkörben felhalmozódva megakadályozza a földfelszínről visszaverődő hőenergia távozását az atmoszférából csapdába ejti a nap hőjét. A gáz más üvegházhatású anyagokhoz hasonlóan akár évszázadokig is a légkörben maradhat, így a kibocsátások azonnali nullára vágásával is évtizedekbe telne, amíg érzékelhető lenne a csökkenés.
A légköri szén-dioxid szintje meredeken emelkedett az iparosodás előtti időkhöz képest, főként az emberi tevékenységek miatt. A 400 ppm-es küszöb átlépése évtizedekkel ezelőtt még elképzelhetetlennek tűnt, de ezt a szomorú mérföldkövet 2013-ban értük el. A tudósok most arra figyelmeztetnek, hogy a szén-dioxid szint 30 éven belül elérheti az 500 ppm-et.
Keeling szerint a bolygón valószínűleg több mint 30 millió éve nem volt ilyen magas a légköri szén-dioxid szintje. És ha az emberiség ilyen magas szén-dioxid szintű légkörben fejlődött volna ki, valószínűleg lennének olyan helyek a bolygón, ahol most nem élnénk.