eur:
394.26
usd:
370.42
bux:
65674.41
2024. április 19. péntek Emma
Nyitókép: Twitter/NASA/ESA

Történelmi pillanat: itt az első felvétel a James Webb űrtávcsőtől

Példátlan mélységben láthatunk a világegyetembe a történelem eddigi legnagyobb teljesítményű űrteleszkópjával. A NASA és az amerikai elnök nem sokkal éjfél után nyilvánosságra hozta a teljesen beállított James Webb űrtávcső által készített első fényképet.

Az Egyesült Államok elnöke a Fehér Házban tartott bemutatón, majd Twitter-csatornáján leplezte le a fotót, amit alább mi is megmutatunk. Tweetjét úgy kommentálta, hogy az űrteleszkóp első képének létrejötte történelmi pillanat a tudomány és a technológia számára, a csillagászat és az űr felfedezésének útján, Amerikának és az egész emberiségnek – idézi szavait a Hvg.hu.

A közzétett képen a SMACS 0723 galaxishalmaz látható, amely nagyítóként működik a mögötte lévő csillagászati objektumok előtt. A teleszkóp a gravitációs lencsehatást is kihasználja arra, hogy távoli világokat nézzen meg közelebbről.

President Biden/Twitter
A világegyetem kis szeletét éles részletességgel rögzítette a James Webb űrteleszkóp (JWST): sok különböző galaxis pislákoló fényét mutatja meg, melyek az univerzum legidősebbjei közé tartoznak. (President Biden/Twitter)

A kép még nagyobb méretben megnézhető a NASA oldalán.

Az első fotót előzetesként tették közzé a JWST több nagy felbontású színes képének bemutatása előtt. Köztük lesz "az univerzumról valaha készült legmélyebb felvétel" is Bill Nelson, a NASA egyik vezetője szerint. A szakember az MTI beszámolója alapján arról is beszélt, hogy most láthatóvá vált, ahogy a galaxisok fénye más galaxisok körül kanyarogva évmilliárdokat utazik, míg a teleszkópot el nem éri.

"Több mint 13 milliárd évre tekintünk most vissza" - mondta. Hozzátette, hogy az űrügynökség további, később megjelenő felvételei még korábbra, nagyjából 13,5 milliárd évre nyúlnak vissza, közel az univerzum becsült kezdőpontjához.

Az űrtávcső összesen 18 tükörszegmenst használ, a tükör átmérője 6,5 méter. Ez majdnem háromszor akkora, mint amekkorával a hosszú időn át a világegyetem csillagászat felvételeit leszállító Hubble rendelkezik.

Minden idők egyik legdrágább csillagászati berendezését tavaly karácsonykor indították el, hogy egy, a Földtől 1,5 millió kilométerre lévő „parkolópályához”, az L2 Lagrange-ponthoz navigálva tudományos kutatómunkát végezzen. A NASA azt reméli, hogy a szerkezet legalább két évtizeden át végezhet majd megfigyeléseket, és deríthet fényt a kozmosz most még ismeretlen folyamataira.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
Lefordultak az amerikai indexek

Lefordultak az amerikai indexek

Gazdasági információk tekintetében ma az amerikai lakáspiacról közölnek újabb adatot, ez a monetáris politikai kilátások szempontjából lehet érdekes. A héten eddig kedvezőtlenül alakulnak a részvénypiaci folyamatok, elsősorban az Izrael és Irán közötti konfliktus fokozódása nyomta rá a bélyegét a hangulatra, emellett továbbra is ott vannak a ragadós amerikai inflációval kapcsolatos aggályok, amelyek azt a narratívát erősítik, hogy akár hosszabb ideig maradhat a magas kamatszint. A magyar tőzsde ma esett, az európaiak viszont pluszban zártak. A tengerentúlon egyelőre esés látszik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×