Rusvai Miklós biológus, víruskutató az RTL Klubnak adott interjújában úgy vélekedett, a napi járványadatokban történő hirtelen megugrásokat vagy visszaeséseket úgy van értelme figyelni, ha hozzánézzük a csúszó átlagokat is.
"Ha za 5 vagy a 7 napos csúszó átlagokat vesszük figyelembe, akkor elmondhatjuk, hogy valamennyi járványtani adat a kedvező irányba módosul" - szögezte le; tehát mind az elhunytak száma, mind a lélegeztetőgépen lévők száma, mind a kórházban lévők száma, mind a friss fertőzötteké tendenciózusan csökken "már több hete".
Szerinte nagy valószínűséggel állítható, hogy
május végére a harmadik hullám lecseng,
és körülbelül a tanév végével meg lehet szabadulni a maszktól, "ha a döntéshozók is így látják indokoltnak".
"Kicsit hátradőlhetünk, ölelkezhetünk a szeretteinkkel és eldobhatjuk a maszkot, puszit lehet most már adni, a nyár minket segít a légzőszervi megbetegedések terjedése szempontjából" - tette hozzá.
Aztán október-novemberben "újra figyelnünk kell", addig is "oltással mindenki oltassa be magát", hiszen "a vírus itt van, várja a kedvező alkalmat, a kedvező időjárást".
Mert:
"Ha őszre nem éri el az immunis emberek száma a 75-80 százalékot, akkor egy újabb légzőszervi járvány indulhat meg"
- szögezte le.
Hogy ez indukál-e egy negyedik koronavírusjárvány-hullámot, az persze több tényező függvénye.
"Kell egy 80 százalékos immunizáltság, tehát az, hogy a fogékony emberek száma a közösségben ne legyen nagyobb 20 százaléknál."
A nyájimmunitás mindenképpen ki fog szerinte alakulni, "akik nem oltatják be magukat, a kockázatosabb megoldást választják", vagyis átmennek a betegségen, de "igazi negyedik hullámra" Rusvai Miklós nem számít, halmozott esetszámra igen.