Elhalasztották az idei nyári olimpiát, az ötkarikás játékok történetében először.
A NOB-elnök és a japán kormányfő által közösen tett bejelentésre reagálva Dénes Ferenc sportközgazdász az InfoRádiónak úgy vélekedett, "elkerülhetetlen volt" a döntés.
"Egy út volt a szervezők és a NOB előtt, bár mérlegeltünk sokféle lehetőséget. Most már csak az a kérdés, hogy 2021-ben ősszel vagy 2022-ben legyen olimpia Tokióban" - tette hozzá.
Sportgazdasági szempontból szerinte
- 2021 ősze rendkívül veszteségessé tenné a játékokat, mert annyi más sok sportesemény van, hogy nem terelődne elég figyelem a játékokra.
- 2021 nyarával kapcsolatban - mint fogalmazott - a 2020-ból szintén elhalasztott foci-Eb szervezőivel kell majd egyezkedni,
- 2022 pedig még nagyon messze van, ráadásul addig amortizálódnak a tokiói létesítmények, vagyis jelentős plusz költség merülhet fel a rendezés körül.
A veszteség így sem kicsi, de Dénes Ferenc szerint a japánok meg fogják keresni a kompenzáció lehetőségét, de még mindig kisebb lett volna a baj, mint hogy most "félolimpiát" rendeznek, gyakorlatilagi karanténban, Ausztrália és Kanada visszalépésével, amerikai, német, orosz nyomás alatt.
Hogy a szponzorok, az utazási irodák, a szállodák, légitársaságok mit tehetnek, arról úgy véli, komoly a tanakodás, mindenki újra akarja tárgyalni a szerződését, de mindenki "vesztőágon" van, a vállalatok pedig most nagyon meg kell, hogy gondolják, hogy mire hogyan fektetnek be a jövőben.