A román elnökválasztás második fordulójában vereséget szenvedő George Simion külföldi beavatkozásra és szavazatvásárlásra hivatkozva óvást emelt a voksolás hivatalos eredménye ellen az Alkotmánybíróságnál. A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke kedden közölte: vasárnap csak azért ismerte el a függetlenként induló bukaresti főpolgármester, Nicusor Dan győzelmét, hogy „ne legyen vérontás”. A központi választási bizottság által nyilvánosságra hozott hivatalos végeredmény szerint Nicusor Dan 6 168 642 szavazattal nyert a második fordulóban, csaknem 830 ezer szavazattal megelőzve az 5 339 053 voksot szerző George Simiont. Az Alkotmánybíróság várhatóan még a héten dönt arról, hogy érvényesíti-e a szavazás eredményét.
Szilágyi Mátyás volt nagykövet az InfoRádióban azt mondta, helyi hírforrások szerint vasárnap estétől kedd estig valószínűleg az eredmények és a felmerülő cselekvési lehetőségek „belső megvitatása zajlott” az AUR-nél. Egyelőre az sem világos, hogy az államfőválasztás elvesztésével maradhat-e a párt elnöke George Simion, ugyanis azt sem lehet kizárni, hogy az AUR-en belül „nagymértékben meggyengülhetett” a pozíciója a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója szerint. Ha utóbbi megállapítás igaz, akkor belső harc is kezdetét veheti a pártnál, aminek a kimenetele többféleképpen alakulhat. George Simion elébe ment a dolgoknak, és két nap gondolkodás után megóvta az elnökválasztás eredményét.
A mostani óvás tulajdonképpen ugyanarra a logikára és indokokra támaszkodik, mint amelyek alapján a román Alkotmánybíróság 2024 decemberében érvénytelenítette a tavaly novemberben tartott elnökválasztás első fordulójának eredményét és új választást írt ki. Szilágyi Mátyás kiemelte, hogy George Simion a szavazatvásárlás kapcsán azt mondta, egyes moldovai szavazóköröknél „százmillió eurós költségvetésből pénzelt választói turizmus torzította el a választói akaratot”, amelynek befolyásolásába az AUR elnöke szerint a francia kormány is beavatkozott. A konkrét adatok szerint az államfőválasztás első fordulójában 91 ezren, a második fordulóban 158 ezren adták le a szavazatukat a Moldovai Köztársaságban mindazok, akik rendelkeznek román állampolgársággal.
Szilágyi Mátyás megjegyezte: ez nem tekinthető kirívó számnak, hiszen Moldovában becslések szerint nagyjából másfél millió román állampolgár él. Felhívta a figyelmet, hogy
Moldova „különösen neuralgikus pont” George Simion számára, hiszen Ukrajnához hasonlóan onnan is kitiltották az indoklás szerint „irredenta, revizionista tevékenysége, illetve az orosz titkosszolgálatokkal való kapcsolatai miatt”.
Az AUR elnöke francia beavatkozást sejt az elnökválasztás folyamatában. A volt nagykövet azt gondolja, ebben a reakcióban vélhetően benne van az is, hogy megpróbál előremenekülni, amennyire lehet, igyekszik megerősíteni a saját pártelnöki pozícióját, valamint érveket, magyarázatokat keres a választási vereség megindoklásának alátámasztására. Szilágyi Mátyás emlékeztetett, hogy a kampány során a külföldi államvezetők közül talán Emmanuel Macron francia elnök volt a „leghangosabb támogatója” Nicusor Dannak, akiket összeköt a „neoliberális, globalista” politikai szemléletmód. Vélhetően ezért intézett támadást a francia vezetés ellen George Simion.
Az AUR elnöke nem mulasztotta el megemlíteni azt sem, hogy korábban napvilágra került egy tanulmány azzal kapcsolatban, hogy a TikTokon és más közösségi platformokon különböző manipulációs eszközökkel próbálták meg befolyásolni 2024 novemberében a román elnökválasztást Franciaországból. „Hibrid háborús világban élünk, nyilvánvaló, hogy számtalan módon és eszközzel különböző irányokból befolyásolják a választásokat, ami nem egy örvendetes dolog a demokrácia szempontjából” – fejtegette a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója.
Ugyanakkor több szakértő szerint Románia esetében mind az orosz, mind a nyugati feltételezett beavatkozás elsősorban belföldi érdekcsoportok manipulációi révén érvényesülhetett, már ha tényleg történt ilyen befolyásolás.
Szilágyi Mátyás a közeljövő jogi lépéseit illetően elmondta: az Alkotmánybíróság kivizsgálja a beérkezett óvást, panaszt. A megszokott eljárási mód szerint a hét végéig kellene jóváhagynia, érvényesítenie az elnökválasztás eredményét a testületnek.
Az elemzők és a megfigyelők többsége nem lát nagy esélyt arra, hogy az AUR elnöke által benyújtott panasz megalapozást vagy elfogadást nyerjen.
A volt nagykövet úgy véli, George Simion politikai célból járt el így, és az általa elindított folyamat alkalmas lehet arra, hogy „állandó ostromállapot helyzetébe hozza Románia közvéleményét”, amellyel az lehet a szándéka, hogy „ne engedje feloldani azt a feszültséget, amely már több hónapja fennáll a román társadalomban”.