Romániában Nicusor Dan független jelölt, a második fordulóban az RMDSZ által is támogatott bukaresti főpolgármester nyerte az elnökválasztást. A hétfő reggeli, csaknem végleges eredmények szerint magas részvétel mellett a magyarellenes AUR párt vezére, George Simion 900 ezer szavazattal kapott kevesebbet. Ez igencsak markáns fordulat a két héttel ezelőtti első fordulóhoz képest, ahol éppen Simionnak volt nagyon nagy előnye.
A választásról az InfoRádió Szilágyi Mátyást, a Magyar külügyi intézet vezető kutatóját kérdezte, aki szerint a két forduló között példátlan mozgósításra került sor, elsősorban a mérsékelt centrista erők, illetve a szavazóbázisuk részéről.
Mint mondta: az első fordulóban mért 53 százalék körüli részvételi arány fölment 64,6 százalékra.
"Ez azt jelenti, hogy plusz 2 millió szavazó vett részt a választásokon az első fordulóhoz képest, és ahogy ezt jósolták a politikai elemzők, 60 százalékos részvétel fölé emelkedve nagymértékben megnőtt annak az esélye, hogy átbillenjen az eredmény."
Tehát alapvetően a bukaresti főpolgármesternek kedvezett ez a rendkívüli mozgósítás, ezen kívül betudható még az eredmény George Simion elég gyenge médiateljesítményének, hiszen ő
folyamatosan menekült a sajtó és a nyilvános megmérettetések elől, egyetlen egy tévévitában vett csak részt.
Ez a taktika láthatóan nem tett jót a népszerűségének - vélekedett a vezető elemző, aki arról is beszélt, hogy miközben a Romániában szokásos politikai földrajz érvényesült, tehát Erdélyben a mérsékelt centrista, neoliberális jellegű jelölt győzött, míg a hegyeken túli régiókban, a Regátban, ahol a Szociáldemokrata Párt volt fölényben az utóbbi 35 év választásai során, ott többnyire kisebb-nagyobb előnnyel George Simion szerezte meg az első helyet, ugyanakkor nem akkora fölénnyel, mint az szokásos volt a korábbi választások alkalmával.
Tehát mindenképpen úgy tűnik, hogy az eredeti szociáldemokrata tábor kisebb mértékben vehetett részt ezen a szavazáson, mintha egyfajta kivárás érvényesülne az ő részükről - emelte ki Szilágyi Mátyás, aki szerint ezek a szavazók mintha részben hiányoztak volna Simion mögül.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy a magyarlakta megyékben (Hargita, Kovászna, Maros, illetve Kolozs, Bihar, Szatmár) megyében is rendkívül sikeres volt a magyar mozgósítás.
Új elnöke lesz tehát Romániának, az elemző szerint azonban a magyar-román viszony alakulásában nem okoz majd negatív fordulatot Orbán Viktor tihanyi beszéde.
Szilágyi Mátyás úgy vélekedett, hogy a magyar miniszterelnök részéről az üzenet elsősorban azokra a lehetséges helyzetekre irányult, amikor valamilyen külső nyomással, gazdasági, pénzügyi eszközökkel megpróbálnak hatni egy európai uniós tagországban zajló választásra.
"Kifejezésre jutott az a mindenkor érvényes magyar szándék és politikai irányvonal is a miniszterelnök részéről, hogy a romániai magyarság és annak képviseletének álláspontját mindenkor tiszteletben tartja Magyarország. Az első számú szempont mindenképpen az erdélyi magyar nemzeti közösség, illetve az RMDSZ álláspontjának a tiszteletben tartása volt."
Az elemző szerint "mindenképpen egy kiegyensúlyozott, működőképes, jószomszédi kapcsolat további fennállása várható, hiszen ez áll a két ország érdekében. Ezt az irányvonalat követte Magyarország az eddigiekben is, és ebben valószínűleg nem várható semmilyen változás. Ugyanúgy kell folytatnunk a kétoldalú, folyamatban lévő projekteket a közlekedési, szállítási, energetikai infrastruktúra kiépítése terén, és ebben a szellemben várhatóan folyamatosak lesznek a magyar-román kétoldalú kapcsolatok a továbbiakban is."
Szilágyi Mátyás arra a nagyon fontos tényre hívta fel a figyelmet, hogy abban a politikai konstellációban, ami Romániában feltehetően most körvonalazódik, "biztosítottnak vehető a romániai magyar nemzeti kisebbség közösségi jogainak és esélyegyenlőségének tiszteletben tartása az eddigiek szerinti szinten".