Az RMDSZ által is támogatott bukaresti főpolgármester, a független jelöltként indult Nicusor Dan nyerte az elnökválasztást Romániában, jóllehet a két héttel ezelőtti első fordulóban még igencsak markáns volt a lemaradása ellenfelével, George Simionnal szemben, vagyis fordulat következett be. Dan több mint 800 ezer szavazattal nyerte az elnökválasztást.
Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke az InfoRádióban azt mondta, ilyen nagy választási fordulatra nem volt példa, de hasonlóra már igen. Emellett úgy látja,
Simion az első forduló után meglehetősen arrogáns volt, elhitte, hogy már megnyerte az elnökválasztást,
így viszont "minden mozdulatával és minden mondatával" mozgósította azokat, akik évek óta nem járnak választani. Ez látszik a magas részvételi arányból – sokkal többen mentek el szavazni, mint az elmúlt 20-25 évben bármikor, azok is az urnák elé járultak, akik évek óta nem jártak szavazni. Kelemen Hunor szerint Simion mondott és ígért olyan dolgokat, amelyektől az emberek megrémültek, ez is mozgósította a társadalmat.
Az RMDSZ elnöke ugyanazt mondta, mint Nicusor Dan az urnazárás után: összességében nehéz időszak következik a megválasztott elnök és a következő kormány számára. Ugyanakkor úgy látja, egyértelműen ki lehet mondani, hogy a romániai társadalomban annak a típusú politikának, amely inkább a marketingre épített és kevésbé a tartalomra - Simion esetében -, nem volt többsége, nem is lehetett.
Még az első forduló előtt az RMDSZ a szociáldemokrata nemzeti liberális jelölt, Crin Antonescu mellett kampányolt, ő azonban szoros versenyben lemaradt a második fordulóról. A koalíciós pártok jelöltje volt, néhány tízezer szavazattal maradt le, de Kelemen Hunor szerint ez nem a magyarokon múlt, mert a magyar településeken 72-73 százalékos támogatottsága volt. Esetében a külföldi szavazatok fordítottak, belföldön ő is a második fordulóba juthatott volna, jegyezte meg a pártelnök. Innentől számukra "egyszerűvé" vált a történet, ugyanis
- "Ott volt a magyarellenes, az úzvölgyi magyar katonai temető sírjain dorbézoló jelölt, aki minden ízében, minden mozdulatában agresszívan magyarellenes volt az elmúlt években, és
- ott volt a bukaresti főpolgármester, aki a kisebbségi ügyekben lényeges dolgot soha nem mondott, mert nem kellett neki mondania, hisz Bukarest főpolgármestereként ilyen problémái nem voltak."
"Nekem mégiscsak van egy emlékem, amikor 2022-ben felavattuk a reformáció emlékművét Bukarestben, ő főpolgármesterként nemcsak engedélyezte ennek a közterületen való felállítását, hanem jelenlétével is megtisztelte az eseményt, ahol Németh Zsolt, jómagam és Nicusor Dan mondtunk beszédet. Nicusor Dan egy nagyon tisztességes beszédet mondott, illetve ő a Fogaras vidékéről ismeri a kisebbségeket. Autonómiakérdésben a román politikában konszenzus van, és ezt a konszenzus nem törte meg, és nem töri meg egyelőre még semmi.
Ők az autonómiától, a szótól, a fogalomtól félnek.
Ha szubszidiaritásról beszélünk, akkor a dolgok árnyaltabbá válnak, és ilyen értelemben Nicusor Dan a decentralizációnak, a szubszidiaritásnak – mint volt főpolgármester, mint gyakorló önkormányzati vezető – a támogatója. Mindig az a kérdés, hogy a leosztott hatáskörök milyen mértékűek, milyen mélységűek az önkormányzatok, a helyi közösségek felé, és ehhez nyelvi kompetenciákat hozzá tudunk-e rendelni Székelyföldön, illetve ott, ahol a magyarok jelentős számban élnek. Tehát azt gondolom, az autonómiát így kell nekünk magyaroknak szemlélnünk, hogy a románok a szótól magától félnek, de amikor egy kicsit elmagyarázzuk, hogy ez mit jelent, akkor a kép valamelyest árnyaltabbá válik" – fejtette ki Kelemen Hunor.
Kormányzás?
Jelenleg ügyvezető kormánya van Romániának. Nicusor Dan már este bejelentette, hogy hétfőn megkezdi az informális tárgyalásokat a kormányalakításról a pártokkal.
Az RMDSZ elnöke szerint az nehéz kérdés, hogy nekik lesz-e szerepük a következő kormányban, ugyanis a nagy pártoknál mindenhol ideiglenes vezetés van. A Liberális Pártban ideiglenes az elnök, a szociáldemokratáknál éppen lemondani készül az elnök, és nem tudni, hogy ki fogja a párt vezetését átvenni, illetve az USR-nél is ideiglenes elnök van.
Kelemen Hunor szerint az ideiglenes elnökökkel nehéz lesz tárgyalni, de el kell kezdeni az egyeztetéseket, mert egyrészt lejár az ügyvivő kormány mandátuma, illetve az instabilitás "nem segít" a román gazdaságnak, a költségvetésnek, a pénzügyi helyzetnek. úgy véli, mivel mielőbb szükség van egy teljes jogkörökkel rendelkező kormányra, a pártokkal való tárgyalásokat még ezen a héten, de legkésőbb a jövő hét elejéig le kell folytatni.
"Matematikailag nagykoalíció is lehetséges, de ehhez az kell, hogy a szociáldemokraták is kormányozni akarjanak. Egyelőre az ő berkeikből inkább az a hang erősödik, hogy ellenzékbe mennének, de egy kisebbségi kormányt támogatnának. Akkor a kérdés az, hogy egy kisebbségi kormányban érdemes-e szerepet vállalni, és ha igen, akkor az milyen szerep kell, hogy legyen. Ha a megválasztott államfő meghívja az egyeztetésre az RMDSZ-t - amely egyeztetni fog a volt koalíció pártjaival is arról, hogy milyen lehetséges forgatókönyvekkel kellene továbbmenni -, és ha az RMDSZ úgy látja, hogy hozzá tud járulni egy jó kormányzáshoz, akkor vállalja azt. Ha pedig meg nem, akkor nem vállalja. A mi részünkről ez ennyire egyszerű, mert mi egy viszonylag kis politikai alakulat vagyunk. Nélkülünk nehéz kormányt alakítani, viszont
politikai öngyilkosságra mi nem nagyon szoktunk vállalkozni,
vagy legalábbis ez az elmúlt 35 évben ránk nem volt jellemző" – fogalmazta meg a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke pártja álláspontját.