Török nagyköveteket tájékoztatva a miniszter arról beszélt, hogy Törökország új Szíriát akar, amely harmóniában él szomszédaival, és Ankara készen áll arra, hogy ennek elérésében segítse déli szomszédját. Hozzátette: Ankara a szíriaiak mellett áll a Damaszkuszban kialakult új helyzetben. "Hiszünk benne, hogy a szíriai nép is jól fogja kihasználni ezt a kiváló lehetőséget" - mondta.
Fidan közlése szerint Törökország reméli, hogy a szíriai kormány bukása egy új korszakot nyit meg, amelyben a különböző etnikai és vallási csoportok békésen élhetnek egy befogadó új kormány irányítása alatt.
"A tegnapi szíriai fejlemények reményt adtak nekünk" - fogalmazott Fidan a nagykövetek előtt. "Azt várjuk a nemzetközi szereplőktől, különösen az ENSZ-től, hogy nyújtsanak segítséget a szíriai népnek, és támogassák egy inkluzív kormány megalakulását" - mondta.
"Azon dolgozunk, hogy biztosítsuk a szíriaiak biztonságos és önkéntes hazatérését és az ország újjáépítését" - szögezte le.
Törökország továbbra is támogatni fogja Szíria területi és politikai egységét, és az ország "jólétéért, biztonságáért és stabilitásáért" fog dolgozni - hangoztatta a külügyminiszter.
Fontosnak nevezte ugyanakkor, hogy az Iszlám Állam terrorhálózat és a kurd fegyveresek ne használják ki a helyzetet. Mint mondta: Törökország mindent megtesz annak megakadályozására, hogy Szíria "a terrorizmus menedékhelyévé" váljon.
A NATO-tag Törökország mintegy hárommillió szíriai migránsnak és menekültnek ad otthont. Szíria északi részének egyes területei török ellenőrzés alatt állnak, a török erők igyekeznek kiszorítani onnan a Népvédelmi Egységek (YPG) kurd milíciát, amelyet Törökország terrorszervezetnek, a betiltott Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) szövetségesének tekint.