eur:
413.06
usd:
403.12
bux:
81761.77
2025. január 13. hétfő Veronika
Joe Biden amerika elnök a Donald Trump volt amerikai elnök, a Republikánus Párt elnökjelölt-aspiránsa elleni merényletről beszél a washingtoni Fehér Házban 2024. július 14-én. Előző este Trump beszéde közben lövések dördültek a Pennsylvania állambeli Butlerben rendezett kampánygyűlésen. A politikus a jobb fülén megsérült, de védőgyűrűben a saját lábán hagyta el a pódiumot. A támadóval a helyszínen végeztek a hatóságok.
Nyitókép: MTI/AP/Susan Walsh

Amerikai parancsnokság: az Egyesült Államok légi csapásokat hajtott végre Szíriában

A leköszönő amerikai elnök vasárnap a "kockázat pillanatának", valamint történelmi lehetőségnek" nevezte az Aszad-rezsim megbuktatását, és felvázolta, hogy az USA hogyan fogja támogatni a térséget. Bejelentette továbbá, hogy az amerikai erők több tucat légicsapást hajtottak végre Szíriában.

Joe Biden vasárnap először szólalt meg az Aszad-rezsim bukását követően. Az amerikai elnök bejelentette, hogy az Egyesült Államok több tucat légicsapást hajtott végre Szíriában, mivel továbbra is elkötelezett amellett, hogy megakadályozza az Iszlám Állam újbóli megerősödését - írja a CNN híradása nyomán az Index.

Az amerikai Központi Parancsnokság (CENTCOM) szóvivője vasárnap közölte: "A Szíriában állomásozó amerikai katonaság vasárnap B–52-es bombázók és F-15-ös vadászrepülők bevetésével hajtott végre támadást Közép-Szíriában az Iszlám Állam vezetőinek feltételezett tartózkodási helye ellen".

Az amerikai erők biztosítják, hogy az Iszlám Állam ne tudja kihasználni a szír kormány bukása körüli bizonytalanságot

- jelentették ki. Joe Biden elnök a Szíriával szomszédos országok támogatását is bejelentette, és Szíria demokratikus átalakítása érdekében tett lépéseket ígért. A Fehér Házból adott televíziós nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az amerikai támogatás kiterjed Jordániára, Libanonra, Irakra és Izraelre annak érdekében, hogy az átmeneti időszakban keletkező fenyegetéseket megelőzzék.

Az amerikai elnök azt is közölte, hogy az Egyesült Államok biztosítani fogja Kelet-Szíra stabilitását az ott állomásozó amerikai erők védelmében is, valamint fenntartja az Iszlám Állam elleni missziót, és biztosítja azon létesítmények védelmét is, ahol az Iszlám Állam tagjait tartják foglyul. Az USA felveszi a kapcsolatot "minden szíriai csoporttal", és az átmenet megteremtése érdekében bevonja az ENSZ-t is.

Anthony Blinken külügyminiszter kijelentette:

az Egyesült Államok határozottan támogatja a hatalom békés átadását egy felelős kormánynak.

Joe Biden felszolalásában figyelmeztetett, hogy az USA "éber marad", és figyelni fogja a lázadó csoportok tevékenységét. Az offenzívát vezető lázadócsoportot, a Hayat Tahrir al-Shamot, vagyis a HTS-t az Egyesült Államok terrorszervezetként tartja nyilván. Egy magas rangú amerikai tisztviselő vasárnap a CNN-nek elmondta, hogy az Egyesült Államok úgy véli, a HTS jelentős része szoros kapcsolatokat tart fenn az Iszlám Állammal - írják.

Donald Trump is megszólalt a Szíriában kialakult helyzetről. Szerinte az Egyesült Államoknak el kellene kerülnie a katonai beavatkozást Szíriában a főváros elővárosait is elérő ellenzéki offenzívát követően, és egy közösségi médiában közzétett bejegyzésében kijelentette: "Ez nem a mi harcunk".

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.13. hétfő, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem professzor emeritusa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×