eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: Unsplash.com

Meglépte az „elkerülhetetlent” a kijevi parlament

Törvényt fogadtak el kedden az ukrán parlamenti képviselők, amely megnyitja az utat a Moszkva által kánoniként elismert Ukrán Ortodox Egyház (UPC) betiltásához.

Az ukránok többsége ortodox keresztény, de az ortodox közösség két külön egyházra esett szét: az egyik Moszkva fennhatóságát ismeri el, a másik pedig független, amelynek Konstantinápoly 2019-ben megadta az úgynevezett autokefál státust.

Az ukrán vezetők bujtogatással vádolták meg a Moszkva fennhatóságát elismerő UPC-t, arra hivatkozva, hogy az ukrajnai háború kitörése után oroszbarát propagandát és hazugságokat terjesztett.

A kedden megszavazott törvénytervezet kitiltja ukrán területről az orosz ortodox egyházat, egy kormánybizottság pedig listát állít össze ennek „leányszervezeteiről”, amelyeknek a működését nem engedélyezik tovább. A lista fő célpontja a nyilatkozatok szerint az UPC lesz.

A betiltásokról bíróság dönt majd.

A törvénytervezetet 265 képviselő támogatta, 29-en szavaztak ellene – írta a Telegram üzenetküldő alkalmazásban Jaroszlav Zseleznyak képviselő.

„Ma megléptük az elkerülhetetlen lépést, hogy megtisztítsuk (országunkat) a Kremlen belüli ügynökhálózattól, amely évtizedeken át egy egyházi szervezet álarca mögött rejtőzött” – írta a Facebookon Roman Lozinszkij törvényhozó.

Az UPC korábban közölte, hogy megszakította kapcsolatait az orosz ortodox egyházzal.

A jogszabályt még Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek is alá kell írnia, de ő már a hónap elején úgy foglalt állást az intézkedésről, hogy annak „célja Ukrajna szellemi függetlenségének az erősítése”. Kedden az államfő üdvözölte a törvény elfogadását.

(Címlapképünk illusztráció.)

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés", zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×