eur:
413.98
usd:
396.34
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Lengyel Leopárd 2 harckocsi. Fotó: Twitter/301 Military
Nyitókép: Twitter/301 Military

Olaf Scholz megakadályozhatja a lengyel Leopardok ukrajnai bevetését

Hiába a lengyel felajánlás, Berlin megvétózhatja a harckocsik átadását. A német kancellár szokás szerint óvatos, pedig koalíciós partnerei szerint inkább követnie kellene a lengyel példát.

Német belegyezésre van szükség ahhoz, hogy az orosz agresszió sújtotta Ukrajna megkapja azokat a legkorszerűbb harckocsikat, amelyeket Andrzej Duda lengyel államfő ajánlott fel Kijevnek. Lengyelország elnöke egy zászlóaljnyi, azaz összesen 14 Leopard 2 típusú harci járművet említett, amelyeket Varsó nemzetközi koalíció keretében kíván átadni az ostromlott országnak. Az ügyle nyélbe ütéséhez azonban nélkülözhetetlen Olaf Scholz német kancellár aláírása.

Németország eddig Marder típusú, elsősorban védelmi jellegű harcjárműveket ajánlott fel Ukrajnának, a támadó célú Leopardok azonban mostanáig tabunak bizonyultak. Olaf Scholz kancellár szerint ugyanis olyan nehézfegyverzetről van szó, amelyek átadását Németország nem NATO-tagállamnak csakis a szövetségi partnerekkel együtt vállalhatja.

Ezzel kapcsolatban jelentős mértékben eltér a német koalíciós pártok álláspontja. Míg a kancellár pártja, a szociáldemokrata párt (SPD) természetszerűleg Scholzot támogatja, a két kisebbik koalíciós párt,

a Zöldek Pártja és a szabad demokrata FDP Ukrajna fokozottabb támogatását és ennek keretében a Leopardok szállítását is sürgeti.

Az erre vonatkozó ukrán igényeket megerősítette az ország külügyminisztere, Dmitro Kuleba is, aki Harkivban előre be nem jelentett látogatás keretében fogadta az Ukrajna egyik legfőbb német támogatójának számító Annalena Baerbock külügyminisztert.

Fegyverszállítási ajánlatát megfogalmazva maga a lengyel államfő is utalt arra, hogy a tényleges teljesítéshez egy sor formális követelmény teljesítésére és engedélyekre van szükség.

Külön kiemelte, hogy a Leopardok szállításához elengedhetetlen a gyártó ország, azaz Németország engedélye.

Említette azt is, hogy Lengyelország mindezt egy nemzetközi koalíció keretében tervezi, mégpedig annak érdekében, hogy harci járművek szállításában más országok is részt vegyenek.

A két kisebbik német koalíciós párt máris felszólította a Scholz vezette kormányt, hogy a lengyel felajánlás szellemében tegye lehetővé Leopard 2 típusú harci járművek szállítását Ukrajnának.

Kijevnek szüksége van nyugati gyármányú páncélosokra az ország megvédése és a orosz erők által megszállt területek felszabadítása érdekében – hangoztatta Robin Wagener zöld párti parlamenti képviselő, a német–ukrán parlamenti csoport elnöke.

A politikus szerint a harci járművek szállítása érdekében Varsó által javasolt nemzetközii koalíció a szolidaritás rendkívül fontos jele.

"Berlinnek követnie kell a lengyel példát"

– hangsúlyozta.

Hasonló álláspontot fogalmazott meg az ellenzék vezető erejének számító CDU/CSU konzervatív pártszövetség is. Németországnak fel kell adnia eddigi vonakodását, és követnie kell a lengyel példát – hangoztatta a CDU külpolitikai felelőse, Roderich Kiesewetter.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×