eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Zuzana Caputová szlovák elnök a Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével a bizottság brüsszeli székházában folytatott megbeszéléseit követő sajtóértekezleten 2019. június 25-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

A szlovák államfő betömte a négy lukat a szlovák kormányban, de...

Eduard Heger mostantól kisebbségben kormányoz, több szakértővel.

Zuzana Caputová szlovák államfő kinevezte az Eduard Heger vezette kormány három új miniszterét, miután elfogadta a kormánykoalícióból múlt héten kilépett, liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS) minisztereinek lemondását.

A szlovák kormánykoalíció mintegy két hónapig tartó válsága következtében múlt héten hétfőn jelentette be lemondását az SaS három minisztere: Ivan Korcok külügyminiszter, Mária Kolíková igazságügy-miniszter és Branislav Gröhling, az oktatási tárca vezetője. Richard Sulík, az SaS elnöke, korábbi gazdasági miniszter pár nappal korábban már lemondott posztjáról.

A szlovák köztársasági elnök

  • a külügyi tárca új vezetőjének Rastislav Kácert, Szlovákia korábbi washingtoni, budapesti, illetve prágai nagykövetét nevezte ki.
  • A gazdasági tárca élére Karel Hirman energetikai szakértő került,
  • az igazságügyi tárcát pedig Viliam Karas, a szlovák ügyvédi kamara (SAK) elnöke vezeti majd a jövőben.
  • Az oktatási minisztérium éléről távozó Branislav Gröhling posztját ideiglenesen Eduard Heger miniszterelnök tölti be.

Zuzana Caputová a kinevezési ceremónia során méltatta a távozó tárcavezetők eddigi munkáját, megjegyezve, hogy azt nem lehet teljes egészében értékelni, mivel az érintettek "félidőben távoztak". Az államfő a kinevezések után mondott beszédében kiemelte: szakértők kerülnek a tárcák élére, akik bonyolult időszakban kerülnek a minisztériumok élére. Reményének adott hangot, hogy az új miniszterek felülemelkednek az egyes pártok elvárásain, és a lakosság érdekeit szem előtt tartva cselekszenek majd.

Az SaS-miniszterek távozásával a négypárti szlovák kormánykoalíció hárompártivá zsugorodott, és a korábban alkotmányozó többséggel rendelkező kormánynak csak 68 képviselője maradt a 150 fős pozsonyi parlamentben, így Eduard Heger miniszterelnök mostantól kisebbségi kormányzásra kényszerül.

Címlapról ajánljuk

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×