eur:
411.32
usd:
392.96
bux:
79551.8
2024. november 25. hétfő Katalin
Sanna Marin finn miniszterelnök az Európai Unió brüsszeli csúcstalálkozójának második napi ülésén 2019. december 13-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Olivier Hoslet

Sorra üdvözlik a NATO-tagállamok a finn bejelentést

Általános vélemény szerint a finn bejelentés növeli a nyomást Svédországra is. Sajtóértesülések szerint Stockholm a jövő hét elején nyújtja be csatlakozási kérelmét a katonai szövetséghez egy rendkívüli parlamenti ülés után.

Sauli Niinistö finn elnök és Sanna Marin miniszterelnök közös tájékoztatón jelentette be, hogy Finnországnak haladéktalanul kérelmeznie kell csatlakozását a NATO katonai szövetséghez.

A bejelentés elsőként Lengyelország és a balti államok üdvözölték. Mateusz Morawiecki rendkívül jó hírről beszélt, hangsúlyozva, hogy a csatlakozás mind Lengyelország, mind Európa számára kulcsfontosságú.

"Varsó amellett van, hogy Finnország a lehető leggyorsabban felvételt nyerjen a NATO-ba"

– fogalmazott Twitter-üzenetében Morawiecki.

A már ugyancsak NATO-tag Dánia hasonlóan foglalt állást. "Dánia természetesen szívélyesen fogadja Finnországot a szervezetben" – fogalmazott Mette Frederiksen dán kormányfő. Finnország csatlakozása jelentősen erősíteni fogja mind a szövetséget, mind a közös biztonságot – hangsúlyozta Frederiksen.

Egymás után üdvözölték a finn csatlakozási kérelem bejelentését a balti államok vezetői. Egyaránt hangsúlyozták, hogy Finnország csatlakozása országaik biztonságát is jelentős mértékben erősíti.

Ingrida Simonyte litván miniszterelnök Twitter-üzenetében kiemelkedő történelmi napról beszélt.

"A történelmet északi szomszédaink fogják írni"

– fogalmazott Kaja Kallas észt kormányfő, hangsúlyozva, hogy Finnország számíthat Észtország teljes támogatására.

A három balti állam, Litvánia, Észtország és Lettország 2004 óta tagja mind a NATO-nak, mind az Európai Uniónak.

A semleges Ausztria védelmi minisztere, Klaudia Tanner úgy fogalmazott, hogy Finnország küszöbönálló csatlakozása nem lesz hatással országára. A miniszter szerint a finn döntés egy adott állam döntése. Ausztriában mindez alkotmányjogi okokból nem vetődik fel – fogalmazott a miniszter az APA hírügynökségnek nyilatkozva. Tanner ezzel kapcsolatban földrajzi tényezőkre is utalt. Svédország és Finnország esetében ugyanis adott a földrajzi közelség Oroszországhoz – hangoztatta a miniszter.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×