eur:
413.99
usd:
396.37
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Joe Biden amerikai elnök a külpolitikájáról beszél a washingtoni külügyminisztériumban 2021. február 4-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Jim Lo Scalzo

Újabb vita Amerikában: Joe Biden egyensúlyoz

Amerikában ismét fellángolt a vita az ország globális szerepfelfogásáról, külföldi beavatkozásainak létjogosultságáról.

Évtizedes társadalmi vita övezi a külföldi katonai beavatkozások létjogosultságát az Egyesült Államokban – mondta Lakatos Júlia, a Méltányosság Politikaelemző Központ nemzetközi igazgatója. A dilemma ismét fellángolt, miután Robert Kagan amerikai újságíró-gondolkodó is erről írt nagyszabású cikkében, és úgy fogalmazott: akár tetszik, akár nem, az Egyesült Államok szuperhatalom, itt az ideje, hogy az amerikaiak is elfogadják az ország ebből fakadó globális szerepét.

Lakatos Júlia szerint bár az amerikaiak sosem gondolták természetesnek, hogy beavatkozzanak mások konfliktusaiba, ez nem azt jelenti, hogy rendkívüli helyzetekben, ne lennének hajlandóak erőfeszítéseket tenni.

"Amikor úgy érzik, hogy az Egyesült Államok érdekeit veszélyeztetik kívülről, akkor nagyon odateszik magukat, és hajlandók a fiaikat külföldre küldeni, de mindig élénk társadalmi vita zajlik erről" – mondta az igazgató, és példaként a vietnámi háborút vagy 9/11-et említette.

Lakatos Júlia szerint az Egyesült Államok geopolitikai és gazdasági helyzete miatt nem vonhatja ki magát a globális szerepvállalás alól.

"Érdekes egyensúlyozást láthatunk Joe Bidentől, hogy hol az a határ, ahol nem veszíti el országa a vezető szerepét, ami nagyon sok előnyt hozott az elmúlt fél évszázadban, ugyanakkor nem teszi ki magát annak, hogy belső vagy külső konfliktust robbantson ki" – mondta.

Az elemző azt is megjegyezte: az országok szerepfelfogásával kapcsolatban nem csak az Egyesült Államokban van vita. Magyarországon hasonló dilemma, hogy a nemzeti szuverenitásra vagy inkább az európai integrációra kell-e törekedni. Lakatos Júlia úgy látja: ez a nemzetről, a Nyugathoz való tartozásról szóló vita az egész magyar történelmen végigvonul. Szerinte azonban épp Amerika példája mutat rá: nem biztos, hogy az a lényeg, hogy eldőljön a kérdés. Azt mondja: sokkal inkább fontos az erről szóló párbeszéd, és az álláspontok melletti is érvelés.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Elszabadult a bitcoin - Jövőre is az év egyik legizgalmasabb befektetése lehet?

Elszabadult a bitcoin - Jövőre is az év egyik legizgalmasabb befektetése lehet?

Jó éve van a kriptopiacnak. Donald Trump elnöki győzelme jelentős hatással volt a bitcoin árfolyamára, amely 100 000 dollárra emelkedett. Az év elején elfogadott bitcoin ETF-ek és a felezés is hozzájárult a piaci fellendüléshez, míg az újabb körös ralit Trump új, kriptobarát politikai irányvonala, és választási győzelme táplálta. Az alábbiakban áttekintjük, hogyan formálhatja Trump elnöksége a kriptopiacot 2025-ben, és milyen lehetőségek és kockázatok várnak ránk az előttünk álló időszakban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×