eur:
390.9
usd:
360.09
bux:
73174.1
2024. július 27. szombat Liliána, Olga
Koronavírus-vizsgálatot végez egy egészségügyi dolgozó Prágában 2020. április 23-án. Ezen a napon több cseh városban megkezdik önkéntes alapon az emberek tesztelését koronavírusra. A szűrésekkel 27 ezer, 18 és 89 éves korú jelentkezőt terveznek megvizsgálni a következő két hét alatt.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

A koronavírus-járvány lassulása is felvet egy komoly problémát

A koronavírus első hulláma lassan elül a fejlett világban, ez pedig problémát jelenthet a vakcinafejlesztőknek.

Európai és amerikai tudósok szerint annyira sikeresek voltak a korlátozó intézkedések, hogy a vírus terjedési rátája alacsony szintre esett, így

lassan már nem lesz elegendő fertőzött ahhoz, hogy a potenciális vakcinákat megfelelően tudják tesztelni

idézi a Portfolio.hu a Reuters beszámolóját.

Ezért más régiók felé kell a tudósoknak fordulniuk, például az Afrikában és Latin-Amerikában formálódó gócpontok felé. Hasonló problémával szembesültek a tudósok az ebola 2014-es kitörésekor, a gyógyszergyártóknak le kellett tenniük a kiterjedt tesztekkel kapcsolatos terveikről, mert mire a vakcina tesztelésre alkalmas lett volna, a járvány már lefelé ívelt, az esetszám csökkenni kezdett.

A lap megjegyzi, egy teljesen új betegség esetén a potenciális vakcinák tesztjei nagyon komplexek, különösen, ha fluktuáló járványról van szó. Mert

ahhoz, hogy működjön a tesztelés, ki kell tenni az alanyokat fertőzésnek a közösségben.

Ha a vírus visszaszorul, akkor azonban felületes lesz a teszt – magyarázta a Warwick Business School szakértője.

A vakcinatesztek alkalmával az alanyokat véletlenszerűen két csoportra osztják, az egyik megkapja a kísérleti gyógyszert, a kontrollcsoport pedig placebót kap. Mindegyik résztvevő ezután visszatér a közösségbe, ahol cirkulál a vírus és a végén összehasonlítják a fertőzési arányokat, abban a reményben, hogy a placebót kapó kontrollcsoportban magasabb lesz a fertőzési arány. Mert ez azt jelenti, hogy a vakcina megvédte a betegségtől a másik csoportot.

A jelentős bizonytalanság miatt felmerült az iparágban, hogy olyan teszteket folytassanak le, amikor a résztvevőket

szándékosan megfertőzik a vírussal,

miután megkapták a vakcinát, a hatékonyság bizonyítására. Az ilyen tesztek nagyon ritkák, mivel hatalmas a kockázatuk és etikai kifogások is felmerülnek.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor Tusnádfürdőn: 500 éve nem látott változás jön, világrendszerváltás lesz

Orbán Viktor Tusnádfürdőn: 500 éve nem látott változás jön, világrendszerváltás lesz

A miniszterelnök-pártelnök a 33. Bálványosi Szabadegyetemen tart előadást. Kifejtette, miért csak kívülről lehet békét kikényszeríteni Ukrajnában, miért folytat szemforgató és álságos politikát Lengyelország, miért támogatja annyi ország Oroszországot, mi a nagyság titka, miért elkerülhetetlen, hogy Ázsia legyen a világhatalom új központja. Orbán Viktor elmondta: elkészült egy 2030-nál hosszabb időtávra érő magyar nagystratégia.

Mészáros Krisztofer összetettben döntőre esélyes - percről percre az olimpiáról

Péntek este hivatalosan is megnyitották a 2024-es párizsi olimpiai játékokat, szombaton pedig már jó pár magyar sportoló is versenybe száll. Kézilabda, vízilabda, vívás, úszás, torna, sportlövészet, kerékpár, evezés, asztalitenisz - mindben szurkolhatunk a magyaroknak. Milák Kristóf repülőre ül. Már zajlanak az evezősök versenyei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.29. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×