eur:
410.63
usd:
395.13
bux:
0
2024. december 25. szerda Eugénia

Egyre több angol akar kilépni az EU-ból

Ahogy közeledik a népszavazás napja, úgy erősödik a küzdelem az Európai Uniós tagságot fenntartó, illetve a kilépést kívánó britek között. Jelenleg a bent maradás hívei vannak többségben, de a táboruk egyre gyengül.

Az Ipsos MORI közvélemény-kutató intézet legújabb felmérése érdekes eredményt hozott: a britek közel ötven százaléka azt kívánja, hogy ha a nép többsége júniusban a kilépési folyamat elindítására szavaz, akkor David Cameron miniszterelnök, aki a bent maradás, és az Európai Unió belső megreformálása mellett tört lándzsát - mondjon le.

Az Ipsos Mori közvélemény-kutató által megkérdezettek 48 %-a szerint kellene leköszönnie kormányfői tisztéről David Cameronnak a júniusi népszavazás után, ha a szavazók, az ő érvei ellenére, a Brexit, azaz Nagy-Britannia uniós tagságának a feladása mellett döntenének.

A kormányzó Konzervatív Párton belüli helyezkedés is színezi ezt a felmérési eredményt. A londoni polgármester, az olykor excentrikus Boris Johnson nem titkolja, hogy szívesen lépne régi barátja és iskolatársa, David Cameron helyére, és ha valóban leszavazza a nép a miniszterelnök bent maradási óhaját, akkor hatalmi harc indulhat el konzervatív párti berkekben.

Néhány napja a parlamentben felállt Richard Burgon ellenzéki, labour képviselő és kertelés nélkül szegezte a kérdést David Cameronnak: "Ha kilépésre szavaz a nép, mit tesz a miniszterelnök, lemond? Igen vagy nem?" A válasz azonnali és határozott "nem" volt, amit a kormányfő hívei harsogó éljennel nyugtáztak.

A Brexit pártolóinak tábora azonban februártól márciusig erősödni kezdett. 36 %-ról 41 %-ra nőtt, ami még mindig kevesebb, mint a bent maradást pártolók 49 %-os szavazótömege. Egy másik felmérés szerint hétről hétre egyre többen eldöntik, hogy miként fognak szavazni; a jogosultak 64 %-a állítja, hogy már tudja, hová fogja tenni az ikszet a szavazócédulán.

A bent maradás híve Nicky Morgan közoktatási miniszter, aki legutóbb arról beszélt, hogy ha Anglia kilép, akkor "egy egész nemzedék kerül bizonytalanságba", amíg az ország új kereskedelmi egyezményekről tárgyal és keresi a helyét.

Közben a Brexit-pártiak is kirukkoltak valamivel: egy dossziéval, ami ötven ismert bűnöző: gyilkosok és pedofilek nevét taralmazza. "Ezek jöhetnek be Angliába minden korlátozás nélkül" - mondják a Brexitesek -, ha fennmarad a szabad határátlépés uniós tagsággal járó joga. Persze, a britek nem csatlakoztak a schengeni egyezményhez, tehát nem olyan könnyű bárkinek bejutni a szigetországba.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
Egzisztenciális válságban az európai autóipar - Ez már a mélypont?

Egzisztenciális válságban az európai autóipar - Ez már a mélypont?

Nagyon komoly kihívásokkal néz szembe az európai autóipar, erre az idei év eseményei is rámutattak. A globális piaci verseny, különösen a kínai gyártók térnyerése, az EU-s szabályozás szigorodása, és a gyenge elektromosautó-eladások súlyosbítják az európai szereplők helyzetét, ami létszámleépítésekhez, gyárbezárásokhoz vezetett. Az idei év eseményei rámutattak, hogy ez egy nagyon komoly kihívásokkal terhelt időszak, és nagyon úgy tűnik, hogy az idei ugyan lezárul, gondoknak még koránt sincs vége.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×