eur:
410.54
usd:
394.14
bux:
85643.97
2025. január 22. szerda Artúr, Vince
Nyitókép: Pixabay

A Magyar Nemzeti Bank zöld programot indított a biodiverzitás megőrzése érdekében

A biodiverzitás csökkenésével kapcsolatos, a pénzügyi ágazatot érintő kockázatokról jelenleg még világszerte kevés ismeret áll rendelkezésre.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Zöld programja keretében kutatási-módszertani projektet indított tavaly, a biodiverzitás csökkenéséből adódó pénzügyi kockázatok felmérésére, illetve az ezek kezelésére szolgáló pénzügyi felügyeleti módszertani keretrendszer kialakítására.

A zöld program eredményeként létrejövő keretrendszer lehetővé teszi majd a központi bankok számára, hogy a jövőben azonosítsák és priorizálják a biológiai sokféleséggel kapcsolatos pénzügyi kockázatokat, elemezzék azokat és értékeléseket készítsenek a kapcsolódó gazdasági és pénzügyi kockázatok megértése érdekében.

Az Európai Unió Technikai Támogatási Eszközével (TSI) finanszírozott projektben a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) megvalósító partnerként vesz részt, együttműködve az Európai Bizottság Strukturálisreform-támogató Főigazgatóságával (DG Reform). A majdnem kétéves együttműködés első szakaszának eredményeit az MNB, az Európai Bizottság és az OECD szervezésében most egy nemzetközi webináriumon mutatták be.

A rendezvényen mintegy 40 országból 150 fő vett részt: nemzetközi színtérről az Európai Bizottság, az OECD, számos központi bank - köztük az Európai Központi Bankkal -, felügyeleti szervek, mint az Európai Bankhatóság; míg hazánkból minisztériumok, kereskedelmi bankok, civil szervezetek, valamint az MNB képviseltették magukat.

A projekt első szakaszában az OECD munkatársai egyrészt egy áttekintő jelentést készítettek "Assessing biodiversity-related financial risks: Navigating the landscape of existing approaches" címmel, amelyben feltérképezték a már meglévő biodiverzitási kockázatkezelési eszközöket és gyakorlatokat, definíciókat, transzmissziós csatornákat, összefüggéseket, valamint kulcsfontosságú mérőszámokat. Erre építve dolgozták ki a webináriumon munkaverzióban bemutatott módszertani felügyeleti keretrendszert, amely tervezetten 2023 szeptemberében kerül majd hivatalosan publikálásra.

Konkrét esettanulmányként az eseményen ismertették többek között a chilei bányászat gazdasági hatásait, ahol a bányászat- és agrárium intenzív vízhasználata problémát jelent az ország lazactenyésztőinek, a vízi élővilágnak, valamint visszahat az említett ágazatok működő- és fizetőképességére is.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Orvostechnikai szövetség: több mint százmilliárd lehet a kórházak lejárt adósságállománya

Orvostechnikai szövetség: több mint százmilliárd lehet a kórházak lejárt adósságállománya

A felhalmozott tartozások miatt jelenleg meglehetősen rossz a helyzet, amin nem javított a 2024 végén végrehajtott csaknem 40 milliárdos adósságrendezés sem – mondta az InfoRádióban az Orvostechnikai Szövetség főtitkára. Rásky László szerint ugyanakkor bizakodásra ad okot, hogy várhatóan februárban teljes egészében konszolidálhatja az állam a tavaly év végi adósságot.

Rákosrendezői csata: így áll most a mini-Dubaj ügye

Új városrész épülhet Rákosrendező vasútállomás környékén, az állam már el is adta a területet egy arab befektetői csoportnak, de a főváros élne állítólagos elővásárlási jogával. A kormány meg is szabta az árat, de Vitézy Dávid szerint az 5000 milliárd forintos összeg nem szerepel a szerződésben, csak a telekért fizetendő 50,9 milliárd forint.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.22. szerda, 18:00
Varga-Bajusz Veronika
a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×