eur:
411.19
usd:
392.91
bux:
0
2024. november 25. hétfő Katalin
Dolgozók a Mol Pakistan Makori központi feldolgozó üzemében 2018. március 28-án.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Évekre biztosítja a kitermelés szinten tartását a Mol új pakisztáni gázmezője

A Mol ismét gázt és gázkondenzátumot talált Pakisztánban - a cég történetében ez a 13. alkalom ebben az ázsiai országban. Az új lelőhely segít fenntartani az olajtársaság pakisztáni kitermelési kapacitását a következő időszakban is - mondta el az InfoRádiónak a Mol Pakisztán ügyvezető igazgatója, Vakarcs Gábor.

Ez egy közepes, kis méretű telep Pakisztán északnyugati részén, TAL Blokkban, ahol a Mol már több, mint 20 éve tevékenykedik - mondta a magyar olajtársaság legújabb felfedezéséről az InfoRádiónak a Mol Pakisztán ügyvezető igazgatója. Ebben a blokkban eddig már 9 találata volt új kitermelési lehetőségre a cégnek, négy nagyon komoly, és ez a mostani - amiről már az Infostart is beszámolt - kisebb. Ahogyan Vakarcs Gábor fogalmazott, ez a terület már az érett fázisban van, és mindent megtesznek azért, hogy a lehető legteljesebb mértékben kitermeljék a feltárt mezőt.

"Ennek a mezőnek az a jelentősége, hogy az új kitermelési lehetőség révén azt a termelési mennyiséget, amelyet elértünk - és ami most bruttó 90 ezer barrel olajegyenérték naponta - szeretnénk szinten tartani, és ezt a termelési platót elhúzni addig, amíg erre lehetőség van, de legalábbis néhány évig" - mondta Vakarcs Gábor. Szavai szerint

az ottani kitermelés világszinten is nagyon olcsónak számít: egy barrel olajat és kondenzátumot kevesebb, mint egy dollár költséggel hoznak felszínre.

Ez gyakorlatilag a szaúdi és más hasonlóan olcsó közel-keleti telepek költségszintjének felel meg. Bár a kutatási költségek folyamatosan emelkednek, de a unit-cost, az egységár világviszonylatban is nagyon alacsony.

A Mol két operált blokkal rendelkezik Pakisztánban:

  1. az egyik a TAL Blokk, amelyben a cég az operátor 8,5 százalékkal, és három pakisztáni állami, és egy magán olajvállalat a partnerük.
  2. A másik kitermelési blokk, ahol operálnak Iszlámábád, a főváros környékén van, ahol egy helyi magánvállalat a partnerük.

Ezen túlmenően két másik, helyi cégek által operált blokkban is partnerekként működnek. A két nagyobb blokk, amelyben tevékenykednek jellemzően 1000-3000 négyzetkilométer közöttiek, a TAL blokk a legnagyobb, a maga nagyjából 3 ezres területével.

A Mol kiemelt szereplő a pakisztáni szénhidrogéniparban. "Olaj- és kondenzátum kitermelésben a másodikak vagyunk, ahogyan az autógáz, vagyis a propán-bután gáz termelésében is. Ez 21, illetve 25 százalékos piaci részesedést jelent" - mondta Vakarcs Gábor. A földgáztermelésben pedig az ötödik legnagyobb szereplő a Mol, 9 százalékos piaci részesedéssel. Mindez azt jelenti, hogy a túlnyomórészt hazai energiaforrásra támaszkodó pakisztáni energiaellátás nagyon jelentős részét a Mol, illetve az általa vezetett konzorcium kitermelése adja.

A teljes beszélgetést meghallgathatják hétfőn este nyolc órától, az InfoRádió EnergiaVilág című műsorában.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a bérmegállapodásról: ez egy történelmi léptékű megállapodás

Orbán Viktor a bérmegállapodásról: "ez egy történelmi léptékű megállapodás"

Történelmi léptékű megállapodásnak nevezte a múlt héten köttetett minimálbér-emelési egyezséget, mivel soha nem történt még ekkora emelés, 2027-re 40 százalékos lesz a növekmény a mostani szinthez képest. Azt is jelezte, a minimálbér reálértéke 29 százalékkal fog nőni 2027-ig, és az el fogja érni az átlagbér felét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Nagy lehetőségek előtt állnak a magyar startupok

Nagy lehetőségek előtt állnak a magyar startupok

A magyar startupok sikerét és az innovatív ötletek kibontakozását számos tényező akadályozhatja Magyarországon. Ide tartozik a szabályozási környezet, a befektetők alacsony kockázatvállalási hajlandósága, vagy a pénzügyi eszközök szűkössége. A Nemzeti Innovációs Ügynökség ezeknek a gátaknak a lebontásán dolgozik, aminek az eredménye nem csak egy kiterjedtebb magyar startup ökoszisztéma lehet, de az is hogy a magyar ötletek „láthatóvá válnak” a nemzetközi porondon. Erről kérdeztük Bódis László, innovációért felelős helyettes államtitkárt, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatóját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×