eur:
405.6
usd:
383.63
bux:
77882.51
2024. november 15. péntek Albert, Lipót
Computer code on a screen with a skull representing a computer virus / malware attack.
Nyitókép: solarseven/Getty Images

Már az egészségügyi rendszereket is veszélyeztetik a kiberbűnözők

A pénzügyi szektor sokkal jobban fel van készülve a különféle kibertámadásokra, mint az egészségügyi szolgáltatók – mondta az InfoRádióban Palicz Tamás egészségügyi kiberbiztonsági szakértő. Arról is beszélt, hogy az utóbbi időben előfordult, hogy bizonyos támadások után teljesen újra kellett szervezni egy-egy kórház vagy egyes estekben egy teljes régió működését.

Egyre több területen és minden korábbinál nagyobb károkat okoznak a kiberbűnözők, akik a pénzügyi és számos más egyéb szektor mellett már az egészségügyi rendszereket is támadják. A fekete kalapos hackerek folyamatosan megpróbálják feltörni a pénzügyi szolgáltatók rendszereit, az utóbbi időben pedig az egészségügyi adatok is veszélybe kerültek.

Palicz Tamás egészségügyi kiberbiztonsági szakértő az InfoRádióban elmondta: az egészségügyi rendszerekben nemcsak egészségügyi adatokat tárolnak, hanem a páciensek személyes adatai (név, adóazonosító jel, lakcímkártya adatai, bankszámlaszám stb.) is bekerülnek a központi adatbázisba, melyeket a bűnözök fel tudnak használni különböző kibertámadások előkészítésére.

Felhívta a figyelmet, hogy ugyancsak nagyon értékes adatoknak számítanak a rendszerben a betegek egészségi állapotára vonatkozó információk. Olyan adatokról van szó, amelyek különösen nagy páciensszám esetén

óriási segítséget nyújtanak különféle elemzések során vagy valamilyen gyógyszertermék, orvosi eszköz fejlesztésekor.

Ezeken kívül vannak olyan egészségügyi adatok is, amelyek egyénenként azonosítják a betegeket, mint például a biometrikus vagy a genetikai adatok, amelyek révén a szakértő tájékoztatása szerint gyakorlatilag bárhol a világon fel lehet ismerni bárkit.

Palicz Tamás hozzátette: a pénzügyi szektor sokkal jobban fel van készülve a különféle kibertámadásokra, mint az egészségügyi szolgáltatók. Mint fogalmazott, az egészségügyi adatok jóval lassabban és kicsit körülményesebben termelnek visszatérülési lehetőséget, mivel valamilyen módon értékesíteni kell azokat.

Kiemelte, hogy az egészségügyi szektorban is egyre gyakrabban fordulnak elő úgynevezett zsarolóvírusos támadások. Ebben az esetben a támadók titkosítják az adatokat vagy akár az egész rendszert, majd váltságdíjat követelnek a visszafejtésért, illetve a rendszer visszaállításáért.

„Ilyenkor akár több napra vagy hétre is megszűnhet a hozzáférés az egészségügyi adatokhoz, sőt adott esetben lehetetlenné válhat bizonyos rendszerek működése is”

– magyarázta.

A szakértő elmondta: az utóbbi időben többször is volt erre példa, és emiatt teljesen újra kellett szervezni egy-egy kórház vagy egyes estekben egy teljes régió működését.

A kiberbűnözők azzal is zsarolhatják az érintetteket, hogy amennyiben nem fizetnek, akkor nyilvánosságra hozzák egészségügyi problémáikat.

Azonban nem egyszer halálesethez vezetett az, hogy egy kibertámadás miatt bezárt sürgősségi osztályról máshova kellett szállítani a súlyos betegeket.

Volt már precedens orvosi eszközök elleni támadásokra is, amikor az internetre csatlakoztatott orvosi eszközök révén válnak célponttá a páciensek. Szintén nagy veszélyt jelentenek az úgynevezett DDoS, vagyis a szolgáltatásokat megbénító támadások. Ilyenkor a bűnözők célja a rendszerek vagy weboldalak túlterhelése, ami leállásokhoz, hozzáférési problémákhoz vezethet.

„A kibertámadások elleni védekezés különösen kiélezett kihívás az egészségügyben, ahol az adatok életet mentenek” – összegzett Palicz Tamás.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor péntek reggel: a mi költségvetésünk egy nyílt lázadás

Terjedelmes interjút adott péntek reggel a Kossuth rádiónak a miniszterelnök. Szólt a 2025-ös "békeköltségvetés" megalapozásáról, amely már az ukrajnai háború lezárását feltételezi, elmondta, mely összetevő áll hozzá érzelmileg a legközelebb. Amerika nélkül az EU szerinte nem "folytathatja" tovább az ukrajnai háborút. Az unós versenyképesség ügyében szükséges fordulatra pedig "nincs idő".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.15. péntek, 18:00
Hegedűs Éva
a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója
Csúnyán indul a nap a tőzsdéken

Csúnyán indul a nap a tőzsdéken

Látványosan mérséklődött a Donald Trump megválasztását követő tőkepiaci turbulencia, a befektetők új impulzusokra vártak a tőzsdéken. Sokat azért nem kellett várni, ugyanis tegnap este megszólalt Jerome Powell a Fed kamatdöntése után, a jegybankelnök kijelentette, hogy a Federal Reserve-nek nem kell sietnie a kamatcsökkentéssel, mindezt a folyamatos gazdasági növekedéssel, a stabil munkaerőpiaccal és a még mindig 2 százalék feletti inflációval indokolta. A korábban árazottnál mérsékeltebb ütemű kamatcsökkenést várva estek tegnap az amerikai tőzsdék, ma Ázsiában felemás volt a hangulat, Európában pedig kisebb esést láthatunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×