Infostart.hu
eur:
355.98
usd:
312.41
bux:
140847.85
2026. július 1. szerda Annamária, Tihamér
Új grafikájú, Magyarország feliratú vezetői engedélyek sorakoznak a Pénzjegynyomdában.
Nyitókép: MTI/Pénzjegynyomda

Súlyos büntetést is kaphat, aki kidobja a lejárt jogosítványát

A vezetői engedély az egyik legfontosabb, személyazonosításra is alkalmas dokumentum, így a kötelező leadásnak adatvédelmi okai vannak.

A lejárt évényességű vezetői engedélyt haladéktalanul le kell adni az okmányirodában, ugyanis ennek elmulasztása esetén akár 500 ezer forintos bírságot is kiszabhat a hatóság - számol be róla az ATV. Mint írják, a postai úton kiküldött új jogosítvány mellé küldött levélben valóban ott áll, hogy a régi, érvénytelen irat leadása kötelező.

A lap által megkeresett ügyvéd magyarázata szerint ennek adatvédelmi okai lehetnek.

A közúti közlekedési okmányok kiadásáról szóló 2011-es kormányrendelet nem indokolja meg azt, hogy ez miért van szükség a semmire sem jó plasztiklap leadására ahelyett, hogy például a tulajdonos nyilatkozna annak megsemmisítéséről, mint például a hasonlóan kiküldött bankkártyák esetén.

Sill Abigél ügyvéd a lapnak azt mondta: "Nyilvánvalóan a lejárt okmányok esetén megszűnik a jogszerű adatkezelési cél, a fennmaradásuk és az, hogy potenciálisan közforgalomban vannak, innentől csupán egy adatkezelési rizikót jelent. Tehát feltehetően a jogalkotó azért írja elő azt, hogy amikor csak lehet ezeket célszerű leadni."

A jogi szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy január elsejétől módosult az előírás.

Címlapról ajánljuk
Hőhullám: utolsó figyelmeztetés a kormánytól, országos körkép áramról, vízről, közlekedésről

Hőhullám: utolsó figyelmeztetés a kormánytól, országos körkép áramról, vízről, közlekedésről

A hőhullám utolsó napja felhőszakadásokkal, viharos széllel ér véget. Szerda éjfélig van érvényben a hőségriasztás legmagasabb, harmadik fokozata, késő estére 8-10 fokkal csökken a hőmérséklet – közölték a kormany.hu oldalon.

Megnyílt az NHL ajtaja, de még hosszú út vár Szongoth Dománra

A Magyar Jégkorong Szövetség sportigazgatója szerint Szongoth Domán amolyan „svájci bicska”, aki képes gólokat lőni és eldönti egy mérkőzés sorsát, de korongokat blokkolni és megnehezíteni az ellenfél csatárainak a dolgát is. Szerinte az NHL-es Buffalo által draftolt 18 éves játékos érti a játékot, megvan a fizikuma is, és ő lehetne az első magyar játékos, aki pályára is lép az észak-amerikai profi jégkorongligában.
inforadio
ARÉNA
2026.07.01. szerda, 18:00
Bendarzsevszkij Anton
az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója, a posztszovjet térség szakértője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×