A jogszabály szerint szeptember 15-én kezdődik a fűtési szezon, így a távhőszolgáltatók ettől az időponttól kezdve minden évben kötelesek biztosítani a távfűtést a lakosság részére. Orbán Tibor tájékoztatása szerint a fővárosban minden épületre kötnek egy úgynevezett üzemviteli szerződést, amely alapján az adott épület tulajdonosa és a szolgáltató megállapodott abban, hogy mikortól kérheti az ügyfél a fűtést.
A szerződésnek megfelelően számos olyan háztartás van Budapesten, ahol már szeptember 15-én bekapcsoltatják a szolgáltatást, mások az időjárástól függően október 1-jétől vagy csak október 15-étől kérik ezt.
„Ez a normálisan lefektetett ügyrend, de az adott épület közös képviselője eseti rendelkezéssel bármikor felülírhatja ezt”
– tette hozzá Orbán Tibor.
Ha hűvösebb idő esetén a közös képviselő akár már szeptemberben megkeresi a távhőszolgáltatót, akkor annak azonnal intézkednie kell, már amennyiben távfelügyelt épületről van szó (a fővárosi háztartások nagy részére igaz ez). Az adott épülettől függően a bejelentést követően vagy aznap, vagy legkésőbb másnap be kell kapcsolni a fűtést.
Budapesten jelenleg 3481 távfűtött épület van, melyek közül jelenleg 2790-ben működik a fűtés, vagyis az épületek 80 százaléka már igényelte a szolgáltatást.
Orbán Tibor közölte: mindezt lakásokra lefordítva a mostani helyzet az, hogy a nagyjából 239 ezer hővételezési helyből körülbelül 189 ezerben fűtenek, ez ugyancsak mintegy 80 százalékos aránynak felel meg.
A Budapesti Közművek vezérigazgató-helyettese megjegyezte: azzal, hogy bekapcsolták a fűtést, még nem jelenti azt, hogy meleg a radiátor, mert korszerű digitális technika van az épületek döntő többségében. „Magyarul: ha éppen szépen süt a nap és 20 Celsius-fok a hőmérséklet, természetesen nincs az épületben hőbetáplálás. Ha pedig este vagy reggel lehűl a levegő és egy kicsit hűvösebb van, akkor a digitális automatika bekapcsol” – magyarázta.
Ebből kifolyólag nem kockáztattak semmit az ügyfelek azzal, ha akár már szeptember 15-én kérték a távfűtés bekapcsolását, ugyanis csak akkor megy a fűtés, ha az épületnek szüksége van rá.