eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Egy nőt oltanak be a negyedik, megerősítő oltásként az eredeti vírustörzsre, továbbá az omikron BA1 variánsa ellen kifejlesztett új Pfizer-BioNTech koronavírus elleni oltóanyaggal a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ Honvédkórházban 2022. szeptember 23-án.
Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi

Rusvai Miklós: Magyarországon is jelen lehet az új koronavírus-mutáns

Hazánkat sem kerülheti el az Egyesült Államokban taroló új koronavírus-mutáns, de a mostani tridémia könnyebben átvészelhető, mint az előző évek több fertőzéshulláma.

"Nem az a kérdés, eléri-e Magyarországot az omikron XBB1.5 variánsa, hanem az, hogy mikor. Elképzelhető, hogy már itt is van, csak nem tudunk róla" – jelentette ki Rusvai Miklós virológus a blonline.media portálnak.

Az XBB1.5 vírusvariánst Nagy-Britanniában már december közepén kimutatták, sok kint élő magyar érkezett haza onnan az ünnepekre. Intenzív a légi forgalom az Egyesült Államokkal is, ahol a legjobban elterjedt ez a mutáció. Így a későbbiekben akár tömeges jelleggel is okozhat fertőzést, de kérdés, hogy mikor szerzünk róla tudomást, mert az országban ma nagyon kevés törzsvizsgálatot végeznek.

Az is ritka, hogy az omikron-variánst kimutatják; a koronavírusteszteken belül viszont nem vizsgálódnak a változatokra. A Nemzeti Népegészségügyi Központnál a légúti mintákból ki tudják mutatni a koronavírus variánsait, de a vizsgálatok eredményét nem hozzák nyilvánosságra.

A virológus szerint

az új mutáns nem okoz súlyosabb, más jellegű betegséget, mint a többi omikron-változat.

A variáns olyan változást okoz a tüskefehérjén, ami ellen talán kevésbé védenek a vakcinák. Rusvai Miklós kifejtette: idén januárban már légzőszervi járványhullámról beszélhetünk. A koronavírus, az influenzavírus és az RSV három vírus és alváltozatai nagyrészt hasonló tünetekkel járnak, és csak teszteléssel lehet őket megkülönböztetni. De úgy tapasztalja, jelenleg összességében kevesebb légzőszervi megbetegedés fordul elő, mint tavaly ugyanilyenkor.

A virológus nem tartja valószínűnek, hogy az egészségügyi ellátórendszert nagyon megterhelné a tridémia. "A halálesetek száma sem fog nőni, mert a most fertőző vírusvariánsok nem okoznak annyira súlyos tüneteket és szövődményeket, mint amilyen a koronavírus korai variánsaié volt. Emellett a népesség átoltottsága is jelentős" – mondta.

Mindezek ellenére fontosnak tartja a három vírus elleni közös védekezést. Továbbra is híve a maszkviselésnek – különösen a tömegközlekedési eszközökön, a bevásárlóhelyeken, a közintézményekben.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×