eur:
411.24
usd:
392.67
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Pékáru között válogat egy férfi a gyáli Tip-top vegyesboltban 2013. július 8-án.
Nyitókép: MTI / Koszticsák Szilárd

Nincs más megoldás, ki kell tépni a vásárlók könyve lapjait

A GDPR miatt a kereskedőknek márciustól ezt a radikális módszert kell alkalmazniuk, hogy az újabb panaszosok ne láthassák az előzőek személyes adatait. A kereskedelmi törvény erről szóló módosítása már az Országgyűlés előtt van.

A vásárlók könyvébe bárki bármit beírhat, pozitív vagy negatív visszajelzést egyaránt. Ha nem tud a fogyasztói megjegyzésre reagálni ott, helyben a kereskedő, akkor 30 napja van rá, hogy ezt írásban megtegye.

"A törvény megköveteli, hogy érdemi választ kapjon a fogyasztó a panaszára, tehát az nem megfelelő, hogy egy sajnálkozó sablonlevelet küldenek neki. Megfelelően válaszolni kell minden felvetett problémára" - tette egyértelművé az InfoRádióban Kispál Edit fogyasztóvédelmi szakjogász, a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetségének szóvivője.

Kispál Edit hangsúlyozta, hogy a fogyasztóvédelmi hatóság ellenőrizheti ezt a tevékenységet.

1978 óta, az akkor belkereskedelmi törvénynek elkeresztelt jogszabály elfogadása óta van vásárlók könyve kötelezően, minden kereskedőnél. Arra kérdésre, hogy most, 2019-ben is jól működik-e ez a rendszer, a szakember azt mondta:

még mindig nem sikerült elérni, hogy a panaszkönyv mindenütt jól látható helyen legyen, tehát ne kelljen elkérni, pedig a törvény ezt is előírná. Azt ugyanakkor már elérték, hogy minden üzletben van vásárlók könyve.

Arra a felvetésre, hogy korszerű-e ez a megoldás manapság, amikor már szinte minden kereskedőnek van Facebook-oldala, illetve a GDPR, vagyis az európai általános adatvédelmi rendelet rendelkezései miatt egymás számára láthatatlanná kell majd tenni a panaszosok bejegyzéseit, Kispál Edit azt mondta, tapasztalatai szerint a beírók nem mások adatait keresik, bejegyzéseit figyelik ilyenkor.

Akkor szokott előkerülni a vásárlók könyve, amikor valamilyen panasszal, reklamációval megy vissza valaki az üzletbe, és ott nem vesznek fel jegyzőkönyvet a panaszáról, noha ez is kötelező lenne.

Ilyenkor utolsó mentsvárként ott a vásárlók könyve, hogy legalább valamilyen írásos nyoma maradjon annak, hogy a vevő az üzletben járt és panaszt tett.

A szakember szerint ezt nem tudja helyettesíteni a Facebook-bejegyzés, már csak azért sem mert a közösségi oldalon is bármikor lehet törölni posztokat vagy letiltani valakit az adott oldalról.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, valamint a megújuló energiát termelők.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×