eur:
410.89
usd:
392.2
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Az LMP és a Lehet Más a Jövő aláírásgyűjtő akciója a Corvinus Egyetem Fővám téri főépülete előtt 2018. október 15-én. A párt aláírásgyűjtést indított a felsőoktatási intézmények tandíjmentességének megőrzéséért. (MTI - Szigetváry Zsolt)
Nyitókép: Szigetváry Zsolt

A Fidesz ellen fordítaná saját 2008-as fegyverét az LMP ifjúsági szervezete

A Lehet Más a Jövő most indult aláírásgyűjtési akciója arra irányul, hogy az egyetemek kiszervezésével a kormány ne vezethesse be közvetett módon a tandíjat.

Tandíjellenes aláírásgyűjtésbe kezdett az LMP ifjúsági szervezete, a Lehet Más a Jövő (LMJ). A Stop tandíj! elnevezésű akció során a fiatal zöldek arra kívánják felhívni a figyelmet, hogy szerintük "az elmúlt nyolc év alatt a kormány folyamatosan a fiatalok ellen cselekedett, százezren szorultak ki a közoktatásból, és ugyanennyien a felsőoktatásból".

Demeter Márta, az LMP frakcióvezető-helyettese az akció budapesti nyitányán újságírók előtt

emlékeztetett a Fidesz 2008-as "szociális népszavazására", amikor a mai kormánypárt még ellenzékiként épp a tandíj eltörlésére indított népszavazási kezdeményezést,

ma viszont "amit a kormány oktatási reformnak hazudik, az valójában egy pénzszerzési akció" - fogalmazott az ellenzéki politikus.

A politikus szerint most hasonló várható ahhoz, mint amikor "megvédték" a magánnyugdíjakat, a szülőket és a diákokat ki fogják fosztani, miközben "röhögnek a markukba".

Rámutatott: a pesti Közgázon (Budapesti Corvinus Egyetem) drasztikusan csökkentik az állami helyek számát, két év múlva pedig meg is szűnhetnek ezek, a tandíj pedig így több millió forintra emelkedhet.

Az ellenzéki párt szerint tudatos politika áll a mögött, hogy csupán a szűk elit férjen hozzá versenyképes tudáshoz;

"akinek van pénze, az szerezhet diplomát, akinek nincs, annak marad a közmunka"

- fogalmazott Demeter Márta, hozzátéve, a felsőktatás "elszegényítésével" párhuzamosan "a NER-falkát etetik".

Az ellenzéki párt szerint a kormányzat koncepciója, hogy kiszervezik az egyetemek fenntartását, ennek pedig egyenes következménye a tandíj, "egyik pillanatról a másikra több tízezer hallgató szorulna ki a rendszerből", ráadásul már eddig is milliós tétel volt a lakhatás és a könyvek finanszírozása a felsőoktatáshoz kapcsolódóan. Az LMP ezzel szemben az első három diploma megszerzését biztosítaná költségvetési forrásból.

A petíció nem irányul népszavazásra,

az érintettek aláírásaira viszont számítanak, a szignókat ezt követően átadják az illetékeseknek, az LMP pedig parlamenti javaslatot is benyújt.

Ismert, az oktatási kormányzat vezetője, Palkovics László október elején bejelentette, az a céljuk, hogy "egy egyszerűbb, hatékonyabb működési környezet révén megteremtsék a versenyképesség alapjait a felsőoktatásban". Hozzátette: azt szeretnék, ha "a magyar egyetemek ugyanolyan feltételek mellett tudnának működni, mint a más országban működő egyetemek, vagy egy magyarországi magánegyetem". Előzőleg a Budapesti Corvinus Egyetemről látott napvilágot, hogy kikerülhet az állami fenntartásból, és egy állami alapítású, közhasznú alapítvány kezébe kerülhet.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×