eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar
Tordai Bence, a Párbeszéd frakcióvezető-helyettese napirend előtt szólal fel az Országgyűlés rendkívüli ülésén 2022. március 10-én. A kormánypártok távolléte miatt határozatképtelen volt az Országgyűlés ellenzék által kezdeményezett rendkívüli ülése, amelyet a rendes ülésnapot követően tartottak, így csak a napirend előtti felszólalások hangozhattak el. Az ülésen a kormány képviselői sem vettek részt.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor

Tordai Bence: 2010 óta nincs egy életképes ellenzéki világlátás

Az ellenzéki pártok közül most mindenki keresheti a saját útját, és megmutathatja az erejét - mondta a Párbeszéd politikusa.

A parlamenti választás után Karácsony Gergely bejelentette, hogy lemond a Párbeszéd társelnöki posztjáról, és maga helyett Tordai Bencét javasolja. Az országgyűlési képviselő a Telexnek adott interjúban azt mondta, hogy ez a kérdés még nincs lejátszva. "Nagyon jólesik Gergő ajánlása, és nyilván nem fogok azzal vitatkozni, hogy alkalmas lennék-e erre a feladatra, de hozzáteszem, vannak mások is a Párbeszédben, akik alkalmasak lennének."

A budai körzetét megnyerő politikus szerint a következő hetekben ki kell találni, hogy mi az a munkamegosztás, amiben a leghitelesebben tudjáuk megjeleníteni a zöld-baloldali politikát, és ezáltal erősíteni az ellenzéket, amire, úgy érzi, az elmúlt időszakban talán nem volt annyira lehetőség.

Tordai Bence szerint Karácsony Gergely érez személyes felelősséget az ellenzéki kampány miatt, pedig neki volt a legkevésbé ebben felelőssége, de "kétségtelen tény, hogy különböző mértékben mindannyiunknak volt felelőssége ebben." A Párbeszéd politikusa arról is beszélt, a főpolgármester abban hibázott, hogy az előválasztás során az egység és együttműködés érdekében nem akart felvállalni egy markánsabb kampányt, amivel nyerhetett volna.

"A kampányt inkább a kormánypártok nyerték meg a propagandagépezetbe betöltött hazug, az ellenzéket háborúpártinak mondó stigmatizálással, mintsem az ellenzék vesztette el. De ami mindenképpen a mi számlánkra írandó, hogy 2010 óta nincs egy életképes ellenzéki világlátás, egy narratíva, egy jövőkép, egy valódi alternatíva, és azt is tegyük hozzá, hogy a 2010 előtti pedig egy masszív tévedésen alapult" - vélekedett Tordai Bence.

A parlamenti képviseló szerint azáltal, hogy a Fidesz lépései alapján határozta meg magát az ellenzék, a saját értékvilága és alternatívája veszett el. "Elfelejtettünk a választók fejével gondolkozni és velük kapcsolatban lenni, abból táplálkozni és felépíteni egy autonóm alternatívát, ami nem valamihez képest, hanem a magyar emberek érdekében és igényei szerint határozza meg magát."

Tordai Bence úgy vélekedett, a 2024-es európai parlamenti választáson külön kellene indulniuk a most összefogott ellenzéki pártoknak.

"A következő két év arról fog szólni, hogy mindenki megpróbál a saját korlátain felülemelkedni, aztán ki tudja, mi lesz ennek az eredménye.

Akárhogy is, most adnunk kell egymásnak teret az útkeresésre, miközben nem szabad hagyni, hogy teljesen szétszakadjunk."

Hozzátette: a mostani időszakban mindenki keresheti a saját útját, és megmutathatja az erejét. Az EP-választás listás, teljesen arányos rendszer, nincs ennél jobb alkalom arra sem, hogy kipróbálják, hogy mi, mennyire működik. Tordai Bence szerint ezzel párhuzamosan fel kell is készülni az önkormányzati választásra is, ahol a választási rendszer jellegéből fakadóan össze vannak kényszerítve a pártok.

Címlapról ajánljuk
Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

A világbajnok BMX freestyle-os néhány évre abbahagyta a versenyzést, de amikor a sportága bekerült az olimpiai programba, hamar visszatért. A népszerű influenszer az InfoRádióban elmondta: a BMX freestyle-ban nem lehet előre jósolni vagy esélyeket latolgatni, sok tényezőtől, körülménytől függ, hogy sikerül egy-egy verseny, de a kvótaszerzés lesz a célja a júniusi, budapesti olimpiai selejtezőn.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×