Az emberek dühét a jelentős részben ujgurok lakta Hszincsiang tartomány-beli Urumcsi városban történt tragédia váltotta ki: egy csütörtökön kitört tűzvész legkevesebb 10 ember életét követelte. Széles körben az a vélekedés, hogy nem tudtak kimenekülni egy toronyházból és ezért Hszi Csin-ping elnököt és úgynevezett zéró Covid politikáját hibáztatják.
Sanghajban az Urumcsiról elnevezett úton először gyertyás virrasztást, majd tüntetéseket tartottak.
Voltak olyan tiltakozók, akik Hszi Csin-ping és a Kommunista Párt távozását követelték.
Az AP hírügynökség szerint a tiltakozások átterjedtek 50 kínai egyetemre.
China ??
— James Melville (@JamesMelville) November 27, 2022
Protests are erupting across China as people have had enough of the draconian zero Covid lockdowns. This is what eventually happens when people power mobilises against oppressive governments that take away freedoms and human dignity. pic.twitter.com/NsZgZTxEYT
Jogvédők szerint a kínai hatóságok minimum durván megsértik az ujgurok emberi jogait Hszincsiangban, egyesek azonban népirtással vádolják őket. Ennek tetejében az ott található Urumcsiban a Covid-lezárás miatt négymillió lakos közül
sokan augusztus óta egyáltalán nem tudják elhagyni otthonukat.
A hatóságok közben tagadják, hogy az ott történt halálesetek a lezárási politika miatt következtek volna be.
A tűzoltóság szóvivője pedig további haragot váltott ki, miután úgy tűnt, hogy a lakosokat hibáztatja, amiért nem tudták "kimenteni magukat". A tüntetőket mindez tovább tüzelte: „Covid-teszt nélkül ki sem léphetünk az otthonunkból... Csak az alapvető emberi jogainkat akarjuk" – mondta egy magát megnevezni nem kívánó tiltakozó Sanghajban az AP-nek.
Tsinghua university right now?? city after city seeing protests small and large against Zero Covid policies and against excesses of Communist Party rule - every hour there seems to be a new one pic.twitter.com/7CbUtzNmjR
— Emily Feng 冯哲芸 (@EmilyZFeng) November 27, 2022
Egy másik tüntető, szerint Kína Covid-politikája "játék, és nem a tudományon vagy a valóságon alapul". Mivel az, hogy Kínában az emberek nyilvánosan bírálják a hatóságokat, szinte példa nélküli, a brit Sky News ellenőrizte a sanghaji videókat és azokat eredetinek találta. A felvételeken például valaki ezt skandálta:
„Le Hszi Csin-pinggel és a Kommunista Párttal!”
Illetve ez is hallható: "nem PCR teszteket, hanem szabadságot akarunk", és "sajtószabadságot" követelt.
Egy tüntető, aki csak a vezetéknevét, a Csaót adta meg, azt mondta az AP-nek, hogy egyik barátját megverte a rendőrség, két barátját pedig paprikaspray-vel lefújták.
A Reuters arról számolt be, hogy látott egy videót, amelyen pekingi lakosok a város egy azonosítatlan részén egy parkoló körül vonulnak, és azt kiabálják: "Vége a lezárásnak".
Sean Li, pekingi lakos a Reutersnek elmondta, hogy a lakótelepére tervezett lockdownt pénteken lefújták, miután a lakók észrevették, hogy munkások megpróbálták lezárni a kapukat. A lakók tiltakoztak a helyi vezetőjüknél, és meggyőzték őt, hogy adja fel a terveket.
Magában Urumcsiban is volt tüntetés, péntek este, amikor a tűzvész áldozataiért tartott virrasztás a lezárás elleni tiltakozássá terebélyesedett.
A kormány politikája elleni tiltakozások ritkák Kínában, de Hszincsiangban még szokatlanabbak. Kína zéró Covid politikáját eleinte jól fogadták a polgárok, mert úgy gondolták, hogy ezzel minimalizálják a haláleseteket. Az elmúlt hónapokban azonban a lezárások gyorsan veszíteni kezdtek népszerűségükből és most felszínre tört a harag.