A cseh agrártárca vezetője a cseh parlament képviselőházának mezőgazdasági bizottsági ülésén arról tájékoztatott, hogy Csehország továbbra is mentes országnak számít, vagyis nem jelent meg a fertőzés. Marek Výborný elmondta, hogy sikerült megnyugtatni a helyzetet a szomszédos országokban, Szlovákiában és Magyarországon is. „Most néhány olyan határidő fut, amit korábban meghatároztunk. Ha ezek május közepén lejárnak, azzal számolunk, hogy további intézkedéseket oldhatunk fel” – nyilatkozott a tárcavezető.
Csehország március 11-én vezette be az ellenőrzéseket, miután száj- és körömfájást észleltek Magyarországon. Amikor a rendkívül fertőző betegséget Szlovákiában is megerősítették, a prágai kormány további intézkedéseket léptetett életbe. A kockázatos árut szállító teherautók eddig csak négy átkelőn hajthattak át a határon, ahol szigorúbb ellenőrzésnek vetették alá őket. Egyes átkelőkön a cseh tűzoltóság és az állategészségügyi hatóság fertőtlenítő medencéket és kapukat épített ki.
Szlovákiában is enyhítenek az intézkedéseken. Május 12-től már engedélyezett a száj- és körömfájásra fogékony élő állatok külföldről történő behozatala a Trencsén, Zsolna, Besztercebánya, Eperjes és Kassa megyei gazdaságokba. A száj- és körömfájás terjedését megfékezni hivatott óvintézkedésekkel összefüggésben érvénybe lépett módosítások egyelőre azonban nem vonatkoznak Pozsony, Nagyszombat és Nyitra megyére – tájékoztatott a közösségi hálón a szlovák földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztérium.
A szaktárca szerint a bajmóci állatkert, valamint a Trencsén, Zsolna és Besztercebánya megyei egyéb, fogékony állatokkal rendelkező, és azok nyilvános bemutatására jogosult létesítmények kedden megnyithatták kapuikat a látogatók előtt. A személyeket és a járműveket be- és kilépéskor egyaránt fertőtleníteni kell, illetve a kézfertőtlenítés is szükséges. Mindemellett tilos az állatok a látogatók általi megérintése és etetése.
Szlovákiában március 21-én igazolták a ragadós száj- és körömfájás fertőzést a medvei, a bakai és a nyáradi tenyészetekben, amellyel összefüggésben a kormány március 25-én hirdetett rendkívüli helyzetet, mely intézkedés jelenleg is érvényben van. A kabinet egyébként május 7-én július 7-ig meghosszabbította az ellenőrzéseket a Magyarországgal és Ausztriával közös határátkelőkön.
Szlovákiában eddig összesen hat szarvasmarhatelepen – Medvén, Nyáradon, Bakán, Lúcson, Detrekőcsütörtökön és Dercsikán – igazolták a ragadós száj- és körömfájás felbukkanását. A súlyos, erősen fertőző, lázat okozó, vírusos betegség terjedésének következtében az ország tejelő teheneinek hozzávetőleg hét százalékát veszítette el. Az intézkedések részeként mintegy nyolcezer állatot kényszerültek leölni.