A cseh Állami Állategészségügyi Hivatal tájékoztatása szerint a járványhelyzet kedvezően alakul. A hivatal felhívta a figyelmet arra, hogy Csehország szomszédos országaiban április közepe óta nem erősítettek meg újabb esetet. „Ezért már nem lesz szükséges nyilvántartást vezetni a járművek és személyek gazdaságokba történő belépéséről, illetve igazolást kérni a járművek fertőtlenítéséről. Ennek ellenére az állategészségügyi hivatal továbbra is javasolja a tenyésztőknek, hogy tartsák fenn a magas szintű biológiai biztonsági intézkedéseket” – közölte Petr Vorlíček, a hivatal szóvivője. A határ menti régiókban megelőző jelleggel továbbra is vizsgálják a tejet és a vadállatokat a vírus jelenlétére.
Marek Výborný cseh agrárminiszter szerint a nehézségek idején bebizonyosodott, hogy képesek együttműködni, aminek köszönhetően sikerült megvédeniük az állatállományt és a mezőgazdaságot. Hozzátette: bár jelenleg kedvező a helyzet, továbbra is folytatják a tej vizsgálatát és a vadon élő állatok megfigyelését megelőző céllal. A tenyésztőknek továbbra is azt tanácsolja, hogy legyenek különösen elővigyázatosak.
Zbyněk Semerád, a cseh Állami Állategészségügyi Hivatal igazgatója elmondta, eddig csaknem 1400 tejmintát vizsgáltak meg, amelyek mind negatív eredménnyel zárultak. A tejvizsgálatok március vége óta zajlanak azokban a régiókban, amelyek Szlovákiával határosak. Ugyanezekben a térségekben több mint 150 vadállatmintát is begyűjtöttek és megvizsgáltak – ezek is mind negatívak voltak.
A cseh Állami Állategészségügyi Hivatal szerint a Csehországban és Szlovákiában végzett összes vizsgálat negatív eredményt hozott. Szlovákiában április 4-én erősítették meg az utolsó gócpontot. A szlovák belügyminisztérium az illetékes szervekkel együttműködve
továbbra is szigorúan monitorozza azokat a helyszíneket, ahol az elmúlt időszakban a száj- és körömfájás megjelenése miatt leölt szarvasmarhák tetemeit földelték el.
A pozsonyi tárca közölte, hogy a víznyerőhelyek közelében rendszeres mikrobiológiai vizsgálatokat végeznek 24 órás időközönként. Ezt a tevékenységet a környezetvédelmi minisztériummal és a vízművekkel közösen végzik. A szaktárca az ivóvíz mellett a levegő minőségét is figyelemmel kíséri. A vizsgálatok célja azoknak az anyagoknak a feltárása, amelyek kockázatot jelenthetnek a veszélyforrás közelében élőkre nézve.
A levegőminőséget 30 perces időközönként mérik. A belügyi tárca hozzátette: a Lévai járásban a települések hivatalosan nem használják a kutak vizét közvetlen emberi fogyasztásra, és azoknak a kutaknak a mélysége, amelyeket mégis használnak, kizárja a szennyeződés lehetőségét.