eur:
407.41
usd:
353.73
bux:
0
2025. április 21. hétfő Konrád
Cseh rendőrök ellenőriznek egy kamiont a szlovák határon fekvő Stary Hrozenkovban 2022. szeptember 29-én. Csehország a mai naptól ideiglenesen a Szlovákiával közös határon 17 közúti, hét vasúti, valamint három folyami átkelőn újította fel az ellenőrzéseket azzal a céllal, hogy korlátozza az illegális bevándorlást.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

Nagyot hibáztak a Csehország határát biztosító rendőrök

A cseh rendőrök a szlovák határon beengedtek egy kamiont az országba annak ellenére, hogy a száj- és körömfájás miatti intézkedések ezt tiltották. Szlovákiában közben a Tátrai Nemzeti Park vezetése felhívással fordult a száj- és körömfájás eddigi járványgócainak közelében élőkhöz, hogy ne kiránduljanak a hegyekbe.

A Vsetíni járásban található Střelná településen szolgálatot teljesítő rendőrök hibáját a cseh belügyminiszter elfogadhatatlannak nevezte, és fegyelmi eljárás vár rájuk. A Tátrai Nemzeti Park vezetése közben felhívással fordult a száj- és körömfájás eddigi járványgócainak közelében élőkhöz, hogy ne kiránduljanak a hegyekbe, mert a vadon élő állatok között is elterjedhet a betegség.

A Novinky.cz hírportál riportere a jelentés szerint szerdán vette videóra, ahogy a rendőrök a rendkívüli intézkedések ellenére átengedtek a határon egy kamiont, amely Szlovákiából Csehországba tartott. „A rendőrség már foglalkozik az érintett rendőrök hibájával.

Olyan helyzetben, amikor országunk egy rendkívül veszélyes állatbetegség behurcolása ellen védekezik, az ilyen szabálysértés elfogadhatatlan”

– közölte Vít Rakušan, a cseh belügyi tárca vezetője.

Helyi gazdák szerint az eset nem meglepő, mivel a teherautók a korlátozások ellenére is áthaladnak a határon, a sofőrök pedig rádión keresztül értesítik egymást arról, hogy a Střelná határában található átkelőn átengedik a kamionokat – írta a portál.

A rendőrség megerősítette a szolgálatot teljesítők hibáját, és közölte, hogy a felettesük fegyelmi eljárást indít ellenük. Azt is hozzátették azonban, hogy az érintett rendőrök valószínűleg segíteni akartak a sofőrnek, aki egy lerobbant vontató után akarta visszahozni a pótkocsit. Ez viszont nem menti fel őket a hibás eljárás alól.

Szlovákiában közben a Tátrai Nemzeti Park vezetése felhívással fordult a száj- és körömfájás eddigi járványgócainak közelében élőkhöz, hogy ne kiránduljanak a hegyekbe, mert a vadon élő állatok között is elterjedhet a betegség. Főleg az őshonos tátrai zergék kerülhetnek veszélybe. „Ezért fontos, hogy ne jusson be a természetes élőhelyükre a vírus, és így védjük meg őket” – magyarázta a park vezetése. A házi kedvencek is terjeszthetik a betegséget, ezért a nemzeti park külön kéri a járványgócok közelében élőket, hogy kutyával ne menjenek kirándulni a Magas-Tátrába.

A tátrai állatvilág és a természet megóvása érdekében különösen fontos megakadályozni, hogy a vírus elterjedjen ezen a területen.

Jozef Viskupič, Nagyszombat megye elnöke pedig több mint harminc polgármester és regionális önkormányzati képviselő társaságában arra kérte a szlovák kormányt, hogy zárja ki a városok és falvak környékét, valamint a vízbázisok környezetét a száj- és körömfájás következtében leölt állatok elásására kijelölt területek közül. Csütörtökön nyílt levelet írtak Robert Fico miniszterelnöknek, melyben az áll, elfogadhatatlannak tartják, hogy a biológiai hulladék kezeléséről hozott döntéseknél nem konzultálnak az önkormányzati vezetőkkel, miközben olyan helyszíneken is szóba kerülnek az elpusztított állatok elásásával kapcsolatos lehetőségek, amelyek veszélyeztethetik a lakosság egészségét, vagy szennyezhetik a vízbázisokat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Bejelentették, mi okozta Ferenc pápa halálát
hivatalos

Bejelentették, mi okozta Ferenc pápa halálát

A Vatikáni Sajtóiroda hétfő este közölte, hogy Ferenc pápa agyvérzés és szívelégtelenség következtében hunyt el. A katolikus egyházfő hétfő reggel halt meg, alig egy nappal azután, hogy húsvétvasárnap még a Szent Péter téren köszöntötte a híveket.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.22. kedd, 18:00
Szűts Ildikó
a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója
Trump kemény üzenete után zuhantak megint a tőzsdék

Trump kemény üzenete után zuhantak megint a tőzsdék

Donald Trump elnök pénteken újabb támadásokat intézett Jerome Powell jegybankelnök ellen, ez pedig aggodalmat keltett a befektetők körében a központi bank függetlenségével kapcsolatban, így ma jelentősen megütötték az amerikai tőzsdéket. Eközben új történelmi csúcsra került az arany árfolyama, az olajár viszont beesett az amerikai-iráni tárgyalások előrehaladásának hírére.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×