eur:
413
usd:
390.57
bux:
0
2024. december 6. péntek Miklós
A kormányzó brit Konzervatív Párt vezetői tisztségéért és a miniszterelnöki posztért küzdő Boris Johnson egykori külügyminiszter támogató körében egy kampányrendezvényen Maidstone-ban 2019. július 11-én. A távozó Theresa May miniszterelnök pártvezetői tisztségéért Johnson és Jeremy Hunt jelenlegi külügyminiszter maradt versenyben.
Nyitókép: MTI/EPA/Neil Hall

Boris Johnson „háborús kabinetet” állított fel

Jelentések szerint egymilliárd fontos költségvetési csomagot állítanak össze a „no-deal brexitre” való felkészülésre. Közben a Munkáspárt még a kilépés előtt megbuktatná a kormányt.

Boris Johnson új brit miniszterelnök saját híveivel töltötte fel kormányát, és úgy tűnik, komolyan gondolja, hogy október 31-én a sokkoló forgatókönyvet valósítja meg: elődjének az EU-val kötött alkuját elvetve úgy lépteti ki az országot, hogy másnap már vámszabályozás lép életbe a kétoldalú kereskedelemben.

„Az egész kormánygépezet erre a lehetőségre készül” – idézett a BBC egy kormányforrást, ugyanakkor megjegyezve, hogy ez egy nyomásgyakorlási taktika része lehet, amivel a korábbi alku felvizezésére próbálják rábírni Brüsszelt. Az Európa Unió vezetése egyelőre azonban továbbra is azt mondja, hogy a nehezen tető alá hozott egyezményt már nem lehet újratárgyalni.

Az előző brit kormány már négymilliárd fontot különített el a „no-deal brexitre” és most további egymilliárddal egészítik ki az összeget.

Az extra pénzből finanszírozzák például azt a „példa nélküli információs kampányt”, amelynek célja, hogy felkészítsék az állampolgárokat és a vállalkozásokat a szabályozatlan kilépésre – írta egy hétvégi cikkben Sajid Javid új pénzügyminiszter.

Az összegből 500 további határőrt állítanak munkába.

Javid azt hangsúlyozta, hogy a brit kormány még mindig szabályozott kilépést akar, de „jó alkut akarnak”, amely „megszünteti az antidemokratikus ír határgaranciát”. „Ez jobb lenne Nagy-Britanniának és jobb lenne az EU-nak is, és már folyik a munka, hogy ezt megvalósítsák” – állította a Sunday Telegraph című lapba írt cikkében.

Brit keményvonalas konzervatív politikusok már régóta bírálják az amúgy brit kérésre a válási megállapodásba emelt ír határgaranciát. Ennek lényege, hogy a brit-európai vámunió ideiglenes fenntartásával garantálnák az ír-északír határon át az ellenőrzés nélküli, szabad forgalmat. A bírálatokat emellett Brüsszel felé fogalmazzák meg, és úgy tesznek, mintha az ír kormány nem lenne érintett a vitás pontban.

A Brit Gyáriparosok Szövetsége közben már többször is katasztrofálisnak nevezte az alku nélküli brexitet, és megismételte: a szigetország nem áll készen az eshetőségre, de értékelte, hogy a kormány legalább válságtervezésbe kezdett. Tanulmányuk szerint

27-ből 24 brit ágazatban fennakadásokat okoz majd a szabályozatlan kilépés.

A szervezet szerint ugyanakkor az Európai Unió sem készült fel a kemény brexit hatásaira, sőt Nagy-Britannia „előrébb tart a tervezésben”.

A Sunday Times című lap közben azt írta, hogy Boris Johnson hat kulcsminiszterből álló „háborús kabinetet” állított fel, melynek feladata:

mindenáron elérni, hogy október végére megvalósuljon a brexit.

„Az új miniszterelnökkel és egy immár világos küldetéssel, október 31-én kilépünk az EU-ból. Nincs feltételes mód, nincsenek kifogások. Nincs több késlekedés. A brexit megtörténik” – jegyezte meg a lapba írt cikkében Michael Gove kabinetminiszter, akinek feladata a szabályozatlan távozásra való felkészülés tervezése.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Újabb békepárti külügyminiszter tárgyalt az oroszokkal

Újabb békepárti külügyminiszter tárgyalt az oroszokkal

A szlovák külügyminiszter szerint szükséges fenntartani a kommunikációt Oroszországgal. Juraj Blanár ezt a NATO-tagállamok külügyminisztereinek a hét közepén lezajlott brüsszeli kétnapos találkozóját követően mondta, majd csütörtökön személyesen találkozott Máltán Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel az EBESZ miniszteri találkozóján.

Donald Trump ukrajnai különmegbízottja máris ledorongolta az oroszokat

Bár Donald Trumpról úgy tartják: béketerve zöld utat adna az orosz hódítás jóváhagyásának, leendő különmegbízottja összeszólalkozott egy vezető orosz ideológussal. Lehet, hogy Moszkvának nem tetszik Trump terve?
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.06. péntek, 18:00
Fejérdy Gergely
a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója
Elfogyott az amerikai tőzsdék ereje

Elfogyott az amerikai tőzsdék ereje

Csütörtökön bizonytalanul indult a kereskedés, az európai indexek felemásan nyitottak, napközben azonban kissé javult a hangulat és pluszba fordultak. A francia index erősödött, három hetes csúcson járt, annak ellenére, hogy a kormány összeomlott, miután elvesztette a bizalmi szavazást szerda este a miniszterelnök, ami bizonytalanságot hozott politikai fronton. Az Egyesült Államokban nem sok mozgást lehetett látni, a vezető indexek kis eséssel zártak. Mindeközben a bitcoin új csúcsra szárnyalt, szerda éjjel elérte a 100 ezer dolláros lélektani határt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×