eur:
402.94
usd:
348.84
bux:
95317.22
2025. június 15. vasárnap Jolán, Vid
Nyitókép: Pixabay

Váratlan hatásokkal járt egy 2022-es tenger alatti vulkánkitörés

Példátlan mennyiségű vízgőzt lövellt a légkörbe a tongai Hunga vulkán 2022-es tenger alatti kitörése során, amivel messzemenő és váratlan éghajlati következményeket idézett elő - áll a Nature Geoscience tudományos folyóiratban megjelent tanulmányban.

A tanulmányban az új-zélandi Aucklandi Egyetem kutatói tongai tudósokkal együtt a Csendes-óceán délnyugati részén zajló tenger alatti vulkáni tevékenység széleskörű hatásait vizsgálták a Hunga Tonga-Hunga Ha’apai (HTHH) vulkán 2022-es kitörése kapcsán, amely a modern kor legjelentősebb vulkanikus eseményének számít.

A tanulmányban rámutatnak: a víz alatti kitörés 3 milliárd tonna vízgőzt lövellt a légkörbe mindössze egy óra leforgása alatt, így a nedvesség több mint 57 kilométeres magasságba, a sztratoszférába és mezoszférába is eljutott. Ez a valaha mért legmagasabb vulkáni füstoszlop - olvasható az Aucklandi Egyetem szerdán kiadott közleményében.

A globális klímakutatások eddig figyelmen kívül hagyták a tenger alatti vulkáni tevékenység hatásait, mivel ezek során többnyire nem kerül jelentős mennyiségű kén-dioxid a légkörbe - mondta Shane Cronin, a tanulmány társszerzője, az Aucklandi Egyetem vulkanológusa.

A szárazföldi kitörések - mint például a Fülöp-szigeteki Pinatuboé 1991-ben - a légkörbe jutó kénes aeroszolokon keresztül lehűtik a bolygót; ezzel szemben a Hunga mélytengeri robbanása körülbelül 20 millió tonna ként juttatott közvetlenül az óceánba. Ez ugyan minimális hatással volt a levegőre, azonban újabb kérdéseket vet fel a víz alatti kibocsátások és az óceánban zajló kémiai folyamatokkal kapcsolatban - tette hozzá.

A 2022-es vulkánkitörés halálos szökőárt okozott Tongán, valamint megrongálta a szigetállam létfontosságú infrastruktúráját, és rávilágított, hogy korábban alábecsülték a víz alatti vulkáni tevékenység éghajlati hatásait - áll a tanulmányban.

Címlapról ajánljuk
Irán: tűz a világ legnagyobb gázkitermelő helyén lévő egyik üzemben

Irán: tűz a világ legnagyobb gázkitermelő helyén lévő egyik üzemben

Irán és Izrael is rakétákat lőtt ki vasárnapra virradó éjszaka. Az iráni Tasnim félhivatalos iráni hírügynökség szombat éjjeli jelentése szerint Irán részlegesen felfüggesztette a termelést a világ legnagyobb gázkitermelő helyén lévő egyik üzemben, ahol izraeli légicsapás következtében tűz keletkezett.

A jövő elkezdődött – izzasztó adatokkal szembesít a kutató

Irakban 80 éves mélypontra apadtak a vízkészletek, az Ibériai-félszigeten 12-13 fokkal melegebb van és a következő napokban hőmérsékleti rekordok fognak megdőlni. Az időjárási szélsőségek az előttünk álló évtizedekben humanitárius válságot okozhatnak a Közel-Keleten – figyelmeztetett az InfoRádióban Kovács Erik, a Klímapolitikai Kutatóintézet vezető elemzője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.16. hétfő, 18:00
Ugrósdy Márton
a Miniszterelnöki Kabinetiroda helyettes államtitkára
Megkapta Irán a végső ultimátumot, példátlan támadás zajlik a főváros ellen - Híreink a közel-keleti konfliktusról szombaton

Megkapta Irán a végső ultimátumot, példátlan támadás zajlik a főváros ellen - Híreink a közel-keleti konfliktusról szombaton

Izrael tegnap megtámadta Iránt, a perzsa többségű állam válaszcsapásként több mint 100 ballisztikus rakétát lőtt ki Izrael központjára, Tel-Avivra. Az iráni támadásnak minimum kettő halálos áldozata és több mint 50 sérültje van. Az izraeli hadsereg (IDF) szóvivője tegnap nyíltan háborút deklarált, a nap folyamán folytatódnak az Irán elleni katonai műveletek és az iráni támadások. Izrael bejelentette, hogy leszerelték az ellenséges főváros légvédelmét, a nap folyamán elkezdték a Teherán környékén található ellenséges célpontok megsemmisítését. Cikkünk folyamatosan frissül az Irán és Izrael közti konfliktus szombati híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×