eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Denevér nézelődik egy asztalon a sydney-i Taronga Állatkert kórházában 2020. január 14-én. A délkelet-ausztráliai tűzvészben eddig 25-en haltak meg, mintegy kétezer otthon semmisült meg, több százezren kényszerültek lakóhelyük elhagyására. Hatalmas kár keletkezett az élővilágban, akár egymilliárd emlős, madár és hüllő pusztulhatott el. Az erdő- és bozóttüzek eddig több mint 10 millió hektárnyi területet érintettek a kontinensországban.
Nyitókép: MTI/EPA-AAP/Bianca De Marchi

Denevérkutatás: a dél-kínai régióban a legnagyobb a veszélye új vírusok kialakulásának

Az emberiség számára kockázatos SARS-vírusok evolúciója és kialakulása az észak-indokínai szubtrópusi régióhoz köthető – állapították meg a Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratórium kutatói a Covid-19 pandémia eredetkutatása során. Görföl Tamás, a tanulmány egyik kidolgozója szerint az Európában honos denevérek nem terjesztenek közvetlen vírusokat az emberre.

A Pécsi Tudományegyetem virológusai egy nemzetközi összefogás keretében értek el jelentős eredményt a világjárványt okozó koronavírus eredetkutatásában. A szakemberek az elmúlt tíz évben számos expedíción vettek részt a világ több pontján, hogy megértsék, honnan erednek, miként működnek és hogyan előzhetők meg a különféle vírusjárványok. A Molecular Ecology című folyóiratban publikált kutatásuk fókuszában Vietnám és a járványokat okozó SARS-szerű koronavírusok álltak. Ebbe a csoportba tartozik az elmúlt években sokat emlegetett SARS-CoV-1 és a Covid-19 pandémiát okozó SARS-CoV-2 is.

Az InfoRádiónak nyilatkozó Görföl Tamás azt mondta: már régóta jár a délkelet-ázsiai trópusokra denevéreket tanulmányozni, mivel ott igen gazdag az élővilág, és egyre több az emberi behatás természetbe, ezért könnyen átkerülhetnek mindenféle vírusok emberekbe.

"A régióban a saját gyűjtéseink során is számos új koronavírust találtunk, illetve már ismert koronavírusoknak az elterjedési területét, illetve a gazdáiknak az elterjedési területét összevetettük. Azt kaptuk, hogy ez az észak-vietnámi, észak-laoszi és dél-kínai régió lehet a bölcsője ezeknek a vírusoknak" – ismertette a kutató.

Arra jutottak, hogy a származási hely alapján meg lehet állapítani: hol a legnagyobb esély arra, hogy átkerüljenek vírusok emberekbe vagy háziállatokra. Emiatt sokkal jobban kell figyelni ezeknek a régióknak az állatpiacait, akár be is lehet őket tiltani, hogy ne legyenek átugrási események. Hozzátette: a helyiek fogyasztási szokását is figyelni kell, mert ezekben a régiókban előszeretettel eszik meg a denevéreket.

"Erre is fel kell hívni a figyelmet, hogy az ottani emberek ne egyenek denevéreket vagy más természetben talált állatokat" – tette hozzá.

Görföl Tamás és kutatócsoportja a természet védelmére is kiemelt figyelmet fordít, arra hogy nem szabad újabb és újabb területeket elvonni az élővilágtól, mert így egyre több ember–állat kapcsolat jön létre. Arról is beszélt, hogy Európában szerencsére nem kell tartani attól, hogy a házunkba beköltöző denevérektől elkapunk vírusokat. Elsősorban az alacsonyabb higiéniájú trópusi területekről van szó, és ott is azokban a régiókban, ahol a denevérfogyasztás előfordul.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

„Curiosity killed the cat”, avagy a Kíváncsiság ölte meg a macskát – tartja az angol mondás. Amikor a karácsonyfáról és macskákról van szó, persze nem kell ilyen drámai kimenetelre számítani, de néhány óvintézkedés segíthet elkerülni, hogy ledőljön a fa.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×