Infostart.hu
eur:
379.44
usd:
319.64
bux:
129447.89
2026. február 12. csütörtök Lídia, Lívia
otthon elvégezhető diagnosztikai eljárás
Nyitókép: eletingenlok.hu

Prosztatarák: egy súlyos tévedés nehezíti a felismerést

A Cambridge-i Egyetem kutatói szerint nincs ok-okozati összefüggés a prosztata mérete, illetve a problémás vizeletürítés és a prosztatarák kialakulása között.

Mégis az egyre gyakoribb vizelési ingert emeli ki az egyik legfontosabb gyanújelként még a brit NHS felvilágosító anyaga is: a BMC Medicine-ben közölt kutatás azt állítja, hogy ezzel félrevezetik a férfiakat, így a valóságban hátráltatják a prosztatarák felismerését.

"Ha javítani akarjuk a korai diagnózisok arányát, határozott és világos üzenetet kell küldenünk arról, hogy a prosztatarák csendes betegség, különösen a gyógyítható stádiumokban. A férfiaknak tünetektől függetlenül kell szűrésre járniuk" – áll a tanulmányban.

Ezen felül a családi halmozódás vagy egyéb ok miatt nagy rizikónak kitett férfiak megcélzását is fontosnak tartják – írja a Sky News.

A prosztatarák Magyarországon a második leggyakoribb ráktípus férfiaknál a tüdőrák után: évente 1400-1500 férfi halálát okozza.

A briteknél tízéves túlélés biztosított a diagnosztizált betegek 78 százalékánál, de a szám stagnál, mivel a betegséget nem sikerül korábbi időszakában diagnosztizálni.

"Amikor a legtöbb ember a prosztatarák tüneteire gondol, a vizeletürítéssel kapcsolatos problémák jutnak eszébe, különösképp az éjszakai vizeletürítés egyre gyakoribb volta. Évtizedek óta gondolkozunk így annak ellenére, hogy kevés a bizonyíték az összefüggésre. Ez potenciálisan nehezíti a korai felismerést" – mondta el a kutatás kapcsán Vincent Gnanapragasam, a Cambridge-i Egyetem urológiaprofesszora.

A prosztatamegnagyobbodás valóban okozhat nehezített vizeletürítést, de

ez ritkán történik rosszindulatú daganat miatt.

A kutatás szerint a prosztata épp hogy kisebb daganatos megbetegedés esetében.

Címlapról ajánljuk
Madaras Norbert: a párizsi olimpia után azonnal aláírtam volna, hogy négy ezüstöt nyerünk a következő két évben

Madaras Norbert: a párizsi olimpia után azonnal aláírtam volna, hogy négy ezüstöt nyerünk a következő két évben

Nemhogy félig, hanem majdnem tele van a pohár – így értékelte a Magyar Vízilabda Szövetség elnöke, hogy a férfi és a női válogatott is két-két döntőt játszott bő fél éven belül. A sportvezető az InfoRádióban azt mondta, a vesztes finálékból is sokat lehet tanulni, és a magyar játékosoknak motiváló erőnek kell lennie, hogy legközelebb bebizonyítsák, ők a legjobbak, és képesek döntőt nyerni.

„Kiiktatni” – drámai videót közölt a kormányülésről Orbán Viktor

Szijjártó Péter szerint a brüsszeli-kijevi együttműködésben a terv az, hogy Magyarországot mint akadályt kiiktassák. Ha ezt megteszik, azzal bármely tagországot kiiktathatják később a brüsszeli döntéshozatalból – állította a külgazdasági és külügyminiszter.
inforadio
ARÉNA
2026.02.12. csütörtök, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Visszatért a bizonytalanság a tőzsdékre

Visszatért a bizonytalanság a tőzsdékre

Szerdán az ázsiai tőzsdék mérsékelten emelkedtek, az ausztrál piac vezette az emelkedést főként vállalati gyorsjelentések által hajtott ralinak köszönhetően. Az európai részvénypiacok ma stagnálással nyitottak, majd délutánra vegyes kép alakult ki. Délután a vártnál sokkal erősebb munkaerőpiaci adatok érkeztek az USA-ból, amire kezdetben felpattantak a tőzsdék, viszont később elolvadt az emelkedés. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×