Az Orosz Közvetlen Befektetési Alap (RDIF) közölte, hogy a Gamaleja Központ már megkezdte a Szputnyik új, az omikronhoz igazított változatának fejlesztését.
Abban az esetben, ha újfajta vakcinára van szükség, az új Szputnyik-változat 45 napon belül készen állhat a tömeges gyártásra. A nemzetközi piacokra 2022. február 20-ig több százmillió Szputnyik Omikron emlékeztető oltóanyagot lehet eljuttatni,
2022-ben több mint 3 milliárd adag állhat rendelkezésre"
- áll az RDIF közleményében.
Az ígéret izgalmas, mivel a Moderna múlt pénteken bejelentett, omikronra fejlesztett emlékeztető oltásáról azt mondta a cég vezérigazgatója, Stephane Bancel, hogy hónapokba telhet, mire az a piacra kerülhet. A Pfizer és a BioNTech ugyanezen a napon arról tett nyilatkozatot, hogy két hét múlva derül ki, módosítható-e megfelelően vakcinájuk.
A MedicalXpress cikke szerint múlt héten az RDIF azt állította, hogy a Szputnyik V hosszabban nyújt védelmet a koronavírus ellen, mint az mRNS-vakcinák: 6-8 hónapon át 80 százalék a hatékonysága a második adag beadását követően. Állításukat nem támasztja alá független kutatás.
A Szputnyik V-t tavaly augusztusban engedélyezte Oroszország még azt megelőzően, hogy a klinikai kísérletek harmadik fázisát elvégezték volna az oltással. Ez aggodalmat keltett a szakértők körében, de a vakcina azóta biztonságosnak és hatékonynak bizonyult, a Lancetben publikált jelentés szerint 90 százalék fölötti hatékonyságú védelmet ad. Az RDIF közlése szerint 71 országban használják az oltóanyagot, melynek regisztrációs folyamata zajlik az Európai Unióban is. Magyarországra kétmillió adagot szállítottak a Szputnyik V-ből.
Három hét kellhet az oltás omikron elleni hatékonyságának felméréséhez
Ennyi időre lehet valószínűleg szükség annak kiderítéséhez, hogy mennyire hatékony a Szputnyik V az új koronavírus omikron változata ellen - jelentette ki Kirill Dmitrijev, a vakcina külföldi előmozdításával foglalkozó Oroszországi Közvetlen Befektetési Alap (RFPI) vezérigazgatója kedden az amerikai CNBC televíziónak nyilatkozva.
Okszana Drapkina, az orosz egészségügyi minisztérium megelőző orvostudományi kutatóintézetének igazgatója a Szolovjov Live YouTube-csatornán azt mondta, hogy a már létező vakcinák a SARS-CoV-2 omikron változata esetén is megóvnak a betegség súlyos és halálos kimenetelű lefolyásától.