eur:
410.63
usd:
395.13
bux:
0
2024. december 25. szerda Eugénia
Nyitókép: Pixabay.com

Már a koronavírus elleni tablettát teszteli a Pfizer

A Pfizer megkezdte egy olyan szájon át szedhető gyógyszer késői stádiumú klinikai vizsgálatát, amely megelőzheti a koronavírus tüneteinek kialakulását azok körében, akik érintkeztek fertőzöttel.

A gyógyszergyártó, amely a német BioNTech SE-vel közösen az első engedélyezett koronavírus elleni védőoltást kifejlesztette, korábban azt mondta, hogy a laboratóriumi vizsgálatok során a tabletta „erős” aktivitást mutatott a fertőzés ellen – írja a hirado.hu.

A Pfizer gyógyszere, amely a PF-07321332 nevet viseli, a proteázgátlóknak nevezett gyógyszercsoportba tartozik. Hatása egy olyan enzim gátlásán alapul, amelyet a koronavírus arra használ, hogy másolatokat készítsen magáról az emberi sejtekben. A vállalat szerint a proteázgátlók önmagukban és más vírusellenes szerekkel kombinálva is hatékonyak egyéb vírusos kórokozók, például a HIV és a hepatitis C-vírus kezelésében.

„Mivel a koronavírus továbbra is terjed a világon, úgy gondoljuk, hogy a vírus elleni küzdelemhez a vakcinák mellett további hatékony kezelésekre lesz szükség a vírussal megfertőződött vagy annak kitett emberek számára” – írta Mikael Dolsten, a Pfizer tudományos igazgatója a közleményben. Kiemelte, ha sikerrel jár, ez a terápia segíthet a vírus korai megfékezésében – mielőtt még esélye lenne a másolatok készítésére –, és ezzel potenciálisan megelőzheti a tüneteket okozó betegséget azoknál, akik ki voltak téve a fertőzésnek, és meggátolhatja a fertőzés kialakulását másoknál.

A tesztelés alatt a Pfizer gyógyszerének hatását legfeljebb 2660 egészséges, 18 éves vagy annál idősebb felnőtt résztvevőn vizsgálják, akik egy háztartásban élnek egy olyan személlyel, aki igazoltan koronavírus-fertőzésben szenved. Az önkénteseknek naponta kétszer kell bevenniük a nekik adott pirulákat öt vagy tíz napon keresztül. A tudósok azt fogják értékelni, hogy a gyógyszer hatásos-e a koronavírus-fertőzés és annak tüneteinek megelőzésében a fertőzésnek való kitettséget követő 14 napig.

Címlapról ajánljuk

Egy különös jelenség miatt több zivatar lehet Magyarországon a jövőben

A Csendes-óceán trópusi régiójában végbemenő jelenség, az El Nino - Déli Oszcilláció (ENSO) világszerte befolyásolja a villámtevékenységet. Sátori Gabriella, a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet professzor emeritusa az InfoRádióban elmondta: mivel a villámok érzékenyen reagálnak a felszíni hőmérséklet változásaira, már néhány tized Celsius-foknyi hőmérséklet-változás is nagy számban megnövelheti a villámaktivitást.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×