eur:
413.39
usd:
401.44
bux:
81338.41
2025. január 9. csütörtök Marcell
Nyitókép: David Fernández / Veol

Fura sirályt teremtett egy tüzes balatoni pillanat

Szerecsensirályként gyűrűzték, de kiderült róla, egyik szülője bizony dankasirály. Bejárja Európát.

A szerecsensirály és dankasirály nászából, 2016-ban, a Kis-Balatonon kelt és gyűrűzött "hibrid sirályt" már többször észlelték Európában - írja a Veol.hu.

2016-2017-ben Orléans-ban, tavaly pedig egy Madrid melletti szeméttelepen látták, idén március 10-én pedig Szlovéniában vétette észre magát a madár. Az észlelők már hibridként írták le a fiókaként szerecsensirályként gyűrűzött madarat, hiszen ekkorra már nyilvánvalóvá váltak azok a jellegzetességek (testméret, tollazat), amely alapján ez megállapíthatóvá vált.

A két faj közötti hibridizáció ugyan ritkán, de előfordul. Ez az első dokumentált magyarországi eset.

A Kis-Balatonon mindkét faj rendszeresen fészkel, a dankasirályból 2-300 pár költ évente, míg szerecsensirályból jellemzően néhány pár.

Érdekes a 2016-ban jelölt hibrid egyed vonulása is. A szerecsensirály általában áprilisban érkezik meg fészkelőhelyére, melyet nagyon korán, a költés befejezését követően, júliusban elhagy, telelőhelyére gyorsan eljut. A hazai állomány fő telelőhelye Nyugat-Európa atlantikus partvidéke, kisebb részben a Földközi-tenger. A dankasirály márciusban érkezik meg költőhelyére, melyet szintén korán, a költés befejezését követően, gyakran már június végén elhagy. A hazai állomány telelőhelye a Mediterráneum délnyugati része.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.09. csütörtök, 18:00
Hámori Máté
Liszt Ferenc-díjas karmester, a Danubia Zenekar művészeti vezetője
Gének vagy életmód? Elárulták a kutatók, melyiknek van nagyobb hatása a hosszú életre

Gének vagy életmód? Elárulták a kutatók, melyiknek van nagyobb hatása a hosszú életre

Ugyan az orvostudomány fejlődésének köszönhetően elmondható, hogy az emberek átlagosan várható életkora egyre magasabb világszerte, sok embert foglalkoztat, hogyan élhetünk még tovább, mi lehet a titka azoknak, akik 100 éves kor felett járnak. A New York Times cikkében arra a megosztó kérdésre kereste a választ, hogy a extrém hosszú életkort a sokak által vallott életmódbeli tényezők, vagy inkább az örökölt gének vannak határozzák meg.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×